FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ciepło i słonecznie, ale bardzo wietrznie. Porywy mogą przekraczać 70 km/h i powodować szkody

Chociaż na mapach pogodowych widoczne są przyjemne temperatury i słoneczko, to jednak niech nas to nie zwiedzie, ponieważ sielankę będą przerywać gwałtowne porywy wiatru, które mogą łamać gałęzie i uszkadzać linie energetyczne.

Będzie słonecznie, ale bardzo wietrznie. Fot. Mark König.
Będzie słonecznie, ale bardzo wietrznie. Fot. Mark König.

Mamy spore szczęście do pogody, ponieważ w tym czasie, gdy cała zachodnia połowa Europy tonie w deszczowych chmurach, to nad Polską niebo jest błękitne, a temperatura coraz wyższa. We wtorek (26.03) spodziewamy się do 15 stopni, a w środę (27.03) nawet do 20 stopni.

Jest jednak jedno ale. Cyklon znad Wysp Brytyjskich powoduje bardzo duże zróżnicowanie ciśnienia, które między wschodnimi i zachodnimi krańcami Polski sięga nawet 15 hPa, a to oznacza wzmagający się przepływ powietrza w postaci porywistego wiatru.

We wtorek (26.03) początkowo bardzo mocno wiać zacznie na zachodzie kraju, ale po południu silnych podmuchów z kierunku południowego spodziewamy się już wszędzie. Środa (27.03) bardzo wietrzna w całym kraju, z porywami do 50-70 km/h, a na terenach górzystych, gdzie pojawi się wiatr halny, nawet powyżej 70 km/h.

Trzeba się liczyć z tym, że miejscami wichura może łamać gałęzie, uszkadzać zadaszenia na budynkach i zrywać linie energetyczne. Najlepiej unikać przebywania w pobliżu drzew i tablic reklamowych oraz zabezpieczyć na balkonach i przed domem wszelkie przedmioty leżące luzem.

Silny wiatr będzie sprawiać, że temperatura odczuwalna może być niższa od wskazań termometrów. Wietrznie będzie do piątku (29.03), dopiero na koniec tygodnia, gdy ociepli się najbardziej, wiatr zacznie się uspokajać.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news