FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nad Polską chmura siarki z erupcji wulkanu na Islandii. Spadnie na nas kwaśny deszcz?

Na Islandii doszło do największej od grudnia erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Emituje on spore ilości siarki, której chmura dociera nad Polskę. Czy spadnie na nas kwaśny deszcz lub żółty śnieg?

Stężenie dwutlenku siarki w powietrzu nad Europą. Fot. Windy / Copernicus.
Stężenie dwutlenku siarki w powietrzu nad Europą. Fot. Windy / Copernicus.

Erupcja szczelinowa na Półwyspie Reykjanes na Islandii to nie tylko fontanny i rzeki lawy zbliżające się do miasteczka Grindavik, ale również znaczne ilości wyrzucanych do atmosfery gazów, w tym dwutlenku węgla i dwutlenku siarki.

Nas szczególnie interesuje ten drugi gaz, który połączony z opadami, może powodować tzw. kwaśne deszcze. Mogą one skazić środowisko naturalne, osłabić wszelką roślinność, zanieczyszczać glebę i ujęcia wody pitnej oraz niszczyć budowle poprzez rozpuszczanie cementu i wapnia.

Z danych projektu Copernicus, należącego do Unii Europejskiej, wynika, że wulkan emituje każdego dnia tony dwutlenku siarki. Obłok gazu, gnany prądami powietrznymi najpierw na południe, a następnie na zachód, rozprzestrzenia się na coraz większym obszarze.

Dotarł już nad Wyspy Brytyjskie, a obecnie nad Skandynawię. Sięga też Polski, chociaż w niewielkich ilościach. Niebawem będzie nad Rosją, pokonując w sumie tysiące kilometrów od miejsca swojego źródła.

Mogą spaść kwaśne deszcze?

Dwutlenek siarki jest krótkotrwałym związkiem chemicznym. Gdy unosi się do górnej troposfery i dolnej stratosfery utlenia się do trójtlenku siarki, a następnie łączy z parą wodną i przekształca w aerozole z kwasu siarkowego. Wtedy jego żywotność wzrasta.

Może się utrzymywać nie tylko tygodnie i miesiące, ale też całe lata. Z biegiem dni i tygodni dwutlenek siarki okrąża kulę ziemską gnany prądami powietrznymi. Jednak erupcje wulkanu Fagradalsfjall za każdym razem trwały krótko i emisje siarki nie były olbrzymie.

Polsce więc nie zagrażają, ale mieszkańcom Islandii już tak. Dwutlenek siarki mieszając się z kropelkami wody w chmurach tworzy kwas siarkowy, a w efekcie tzw. kwaśne deszcze. Padając na ziemię powodują one zakwaszenie gleby.

Skażenie może objąć także ujęcia wody pitnej, ale również wszelką roślinność. Kwas uszkadza wapienną i cementową elewację budynków oraz napowietrzną infrastrukturę. Toksyczne opady możliwe są zwłaszcza w bezpośredniej bliskości wulkanu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Copernicus.

prognoza polsat news