FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Idzie fala przymrozków. Nocami i o porankach nawet minus 10 stopni. Wymrozi roślinność

Rekordowo ciepły luty sprawił, że wyjątkowo szybko ruszyła wegetacja. Zaczęły kwitnąć nie tylko kwiaty, ale też krzewy i drzewa. Jednak nadchodząca fala przymrozków, nawet do minus 10 stopni, może spowodować poważne szkody.

Przymrozki mogą wymrozić roślinność. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com
Przymrozki mogą wymrozić roślinność. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com

Wyjątkowo wcześnie kwitnącej roślinności grozi wymrożenie. Szczególnie zagrożony jest kwiatostan na krzewach i drzewach. Przed nami większe rozpogodzenia, które przy napływie powietrza arktycznego oznaczają, że czekają nas silne przymrozki.

Od nocy ze środy na czwartek (6/7.03) do nocy z piątku na sobotę (8/9.03) ujemnych temperatur spodziewamy się w całym kraju. Najmroźniej będzie w okolicach wschodu słońca, czyli gdy większość z nas będzie zmierzać do pracy lub szkoły.

Termometry na wysokości 2 metrów pokazywać będą wtedy przeważnie od -5 do -2 stopni, a na północnym wschodzie kraju od -10 do -5 stopni. Przy gruncie może być jeszcze o kilka stopni zimniej.

Przed gwałtownym spadkiem temperatury ratować nas będzie jedynie zwiększone zachmurzenie. Im więcej będzie chmur na niebie w godzinach nocnych, tym przymrozki będą łagodniejsze. W czasie bezchmurnego nieba mróz będzie zdecydowanie największy.

W ciągu dnia temperatura będzie błyskawicznie rosnąć i popołudnia zapowiadać się będą ciepło, przeważnie od 5 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na zachodzie i południu kraju. Oznacza to duże wahania temperatury między rankiem i popołudniem, nawet o 15 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news