FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto człowiek, który na własne oczy widział ponad tysiąc tornad. W jaki sposób tego dokonał?

Poznaj człowieka, który zapisał się na łamach słynnej Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ nikt inny nie widział i nie uwiecznił aż tylu tornad, co on. W jaki sposób tego dokonał?

Roger Hill na tle jednego z tysiąc tornad, które widział. Fot. Roger Hill / silverliningtours.com
Roger Hill na tle jednego z tysiąc tornad, które widział. Fot. Roger Hill / silverliningtours.com

Roger Hill, fotograf i łowca burz w jednym, mieszkający w amerykańskim stanie Kolorado, otrzymał wyjątkowy certyfikat. Zapisał się w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa jako jedyna osoba na świecie, która widziała na własne oczy aż 676 tornad.

Jak wynika z certyfikatu, Roger ściga tornada od ponad 30 lat. Rekord obejmuje okres od 7 lipca 1987 roku do 13 lipca 2017 roku i został zatwierdzony 15 lutego 2018 roku. Proces analizowania rekordu trwał na tyle długo, że łowca burz zdążył w międzyczasie ujrzeć kolejnych kilkadziesiąt tornad, a do dnia dzisiejszego nawet kilkaset.

Certyfikat Księgi Rekordów Guinnessa. Fot. Facebook / Roger Hill.

Oznacza to, że tak naprawdę zobaczył już ponad tysiąc tornad i pobił swój własny rekord. Corocznie Roger obserwuje ponad 20 tornad przemierzając tysiące kilometrów przez amerykańskie Wielkie Równiny. Każde spotkanie z ciemnym lejem fotografuje, dzięki czemu ma niezbite dowody na to, że był ich naocznym świadkiem.

Prowadzi też firmę, w ramach której zajmuje się ściganiem tornad wraz z turystami rządnymi mocnych wrażeń, którzy w bezpiecznej odległości od żywiołu mogą się na jego tle fotografować.

Praca łowców burz przypomina rolę, jaką pełnią chociażby strażacy. Ścigają tornada, aby ostrzegać przed nimi mieszkańców zagrożonych obszarów. Dają im dodatkowe kilka minut na bezpieczne schronienie się. Uratowali w ten sposób bardzo wiele ludzkich istnień.

Niestety, kilku łowców swoją pasję i chęć niesienia pomocy ludziom, przypłaciło życiem. Ich dorobek nie pójdzie jednak na marne. Zebrane przez nich dane przysłużą się udoskonalaniu systemów wczesnego ostrzegania.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Guinness Book of World Records.

prognoza polsat news