FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pomarańczowy obłok nadciąga nad Polskę. Możliwe łzawienie oczu i zapalenie spojówek

W nadchodzących dniach lepiej nie myć samochodów i okien, nie wywieszać prania na zewnątrz i nie wietrzyć domów, ponieważ nad Polskę dotrze pomarańczowy obłok pełen pyłu, a wraz z nim może spaść brudny deszcz.

Saharyjski pył prognozowany na piątek nad Europą. Fot. University of Athens.
Saharyjski pył prognozowany na piątek nad Europą. Fot. University of Athens.

Cieszymy się wyjątkowo wysokimi temperaturami, jak na koniec lutego, ponieważ temperatura jest dwucyfrowa, a niebawem może dochodzić do nawet 20 stopni. Jednak są też nieprzyjemne strony tej anomalii.

Wraz z wiosennym ciepłem nad Polskę znad Sahary trafia też bardzo drobny pył. Jest on widoczny na zdjęciach satelitarnych w postaci olbrzymiego pomarańczowego obłoku, który będzie osłabiać błękit nieba.

Zarówno wschody, jak i zachody Słońca zapowiadają się wyjątkowo malowniczo, bo będą pełne intensywnych barw, z dominacją pomarańczu i czerwieni. Zachęcamy do ich fotografowania, bo krajobrazy będą przepiękne.

Na tym jednak się nie skończy. We wtorek (27.02) miejscami na północy, a w nocy z wtorku na środę (27/28.02) oraz w środę (28.02) na południu, wschodzie i w centrum kraju może spaść brudny deszcz.

Będzie on pomieszany z saharyjskim piaskiem i pobrudzi wszelkie nieosłonięte przedmioty, w tym elewacje budynków oraz karoserie i szyby samochodowe. Lepiej nie udawać się przed tym deszczem z autem do myjni, bo będzie to strata czasu i pieniędzy.

Opadający pył znacznie pogorszy jakość powietrza, może też powodować problemy z oddychaniem, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Będzie wnikać do naszych mieszkań, dlatego niekoniecznie warto je wietrzyć, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Jego największe ilości nad Polską są spodziewane w piątek (1.03).

Pył z Sahary może pobrudzić samochody i ubrania. Fot. Pixabay.

Burze piaskowe znad Sahary nawiedzają nasz kraj kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Naukowcy wykazali, że niosą one również promieniotwórcze pierwiastki, izotopy cezu-137, berylu i ołowiu.

Znajdują się one w saharyjskim piasku od lat 60., ubiegłego wieku, kiedy Francja dokonała nad algierską częścią Sahary co najmniej 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych. Na szczęście radioaktywność pyłu jest mała i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news