FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadciąga La Niña. Pogoda dosłownie oszaleje. Jakich anomalii trzeba się spodziewać?

Nie ma już żadnych wątpliwości, że latem panujące od miesięcy El Niño zostanie zastąpione przez swoje przeciwieństwo, czyli zjawisko La Niña. Czekają nas niszczycielskie i zabójcze anomalie pogodowe. Jakie?

Anomalie temperatury wody w światowych oceanach na początku maja. Na niebiesko strefa występowania La Niña. Fot. NOAA.
Anomalie temperatury wody w światowych oceanach na początku maja. Na niebiesko strefa występowania La Niña. Fot. NOAA.

El Niño w minionym roku rozgrzało ziemską atmosferę i oceany do tego stopnia, że posypały się historyczne rekordy temperatury. Mieliśmy absolutnie najcieplejszy rok na świecie i drugi najcieplejszy w Polsce.

Jednak ogrzewające Ziemię zjawisko El Niño dobiega końca. Od lata przez jesień co najmniej do zimy jego miejsce zajmie La Niña, która zwykle chłodzi planetę, a więc obniża średnie globalne temperatury. Podczas panowania tego fenomenu pasaty są znacznie gwałtowniejsze niż zazwyczaj.

Najczęstsze anomalie pogodowe podczas zjawiska La Niña. Fot. NOAA.

To powoduje ochładzanie się wód Pacyfiku za sprawą zimnego Prądu Peruwiańskiego w równikowym pasie od wybrzeża Ekwadoru przez Wyspy Galapagos na zachód. Temperatura wody w tych miejscach może się obniżyć w porównaniu ze stanem normalnym nawet o 5 stopni.

To wystarczy, aby w ziemskiej atmosferze dochodziło do anomalii pogodowych, których skutki, często katastrofalne, były odczuwane w najróżniejszych zakątkach świata. Podczas występowania La Niña wyróżniono najpoważniejsze kataklizmy.

Prognoza zjawiska El Niño i La Niña w kolejnych miesiącach. Szczyt El Niño przypadł na koniec ubiegłego roku, zaś La Niña rozpocznie się latem i jesienią. Fot. NOAA.

Latem La Niña przyniesie wielkie ulewy i powodzie w Indiach, na Indonezji, w rejonie Morza Karaibskiego oraz w południowo-wschodniej części Australii, w tym na Tasmanii. Susza panować będzie wówczas w równikowej strefie środkowego Pacyfiku, na południu Brazylii, w Urugwaju i na wschodzie Argentyny.

Fale wyjątkowych chłodów nawiedzą całą południową i południowo-wschodnią Azję, zachodnią Afrykę, zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej oraz rejon Morza Karaibskiego. Z kolei fale wyjątkowo wysokich temperatur pojawiają się na północnym wschodzie Australii, na Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii oraz w Papui-Nowej Gwinei.

Chociaż naukowcy dzięki wieloletnim badaniom określili miejsca na świecie, gdzie wpływ La Niña jest największy, to jednak takich obszarów w Europie nie wyróżniono. Taka sytuacja dotyczy jeszcze tylko Antarktydy, kontynentu, który wciąż nie został w całości zbadany.

Badacze nie wykluczają, że wpływ La Niña na pogodę w Europie istnieje, ale do tej pory nie udało się zaobserwować zmian, które byłyby cykliczne, gdyż tylko one mogą rzetelnie opisać wpływ tych anomalii.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news