FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Katar i łzawiące oczy? Od wyjątkowo wczesnego pylenia tych roślin rozpoczął się koszmar alergików

Brak prawdziwej zimy skutkuje wyjątkowo wczesnym apogeum pylenia leszczyny i olszy, których alergeny mają duże znaczenie kliniczne. Dlatego uczuleniowcy powinni się mieć na baczności. Sprawdź prognozę dla alergików.

Leszczyna zaczęła uwalniać uczulający pyłek. Fot. TwojaPogoda.pl
Leszczyna zaczęła uwalniać uczulający pyłek. Fot. TwojaPogoda.pl

Leszczyna jest każdego roku pierwszą rośliną, która rozpoczyna pylenie i dzieje się to najczęściej w lutym. Tym razem pierwsze pyłki w powietrzu pojawiły się znacznie wcześniej, już na przełomie stycznia i lutego, ponieważ od ponad 3 tygodni jest nadzwyczaj ciepło.

Zaraz za leszczyną zaczęła pylić również olsza, która ma duże znaczenie kliniczne, co oznacza, że spora część alergików w naszym kraju jest uczulona na pyłki tej rośliny, nawet o tym nie wiedząc. Dowiadują się o tym całkiem przypadkiem, np. podczas spaceru po parku.

Leszczyna i olsza w szczycie pylenia. Fot. TwojaPogoda.pl

Wystarczy przejść w pobliżu olszy lub leszczyny, aby unoszące się w powietrzu alergeny zaczęły nas uczulać. Objawy to nagłe pieczenie oczu i katar. To może oznaczać, że jesteśmy uczuleni na jedną z tych roślin lub na obie, ponieważ alergen olszy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny.

Pyleniem leszczyny i olszy corocznie rozpoczyna się okres trudny dla alergików. Przez następnych prawie 10 miesięcy będą musieli oni uważać na unoszące się w powietrzu alergeny, na które są najbardziej uczuleni, a przy tym przyjmować leki i odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.

W Polsce z roku na rok przybywa alergików, co oznacza, że informacje o pyleniu roślin przydają się coraz większej rzeszy naszego społeczeństwa. Warto też dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Kwiatostan leszczyny to podłużne bazie w kolorze żółtym. Leszczyna znana jest nam chociażby z tego, że dostarcza orzechów laskowych. Pyłki leszczyny są najczęściej pierwszym źródłem pyłku dla pszczół, które zaczynają się pojawiać wraz z rozpoczęciem pylenia tej rośliny.

W najbliższym czasie pyłki roznosić się będą na większą skalę, ponieważ zwłaszcza leszczyna jest wiatropylna. Alergicy nie powinni więc wybierać się do parku. Częściowo oczyścić powietrze z alergenów mogą opady oraz większe ochłodzenie, które spodziewane jest począwszy od weekendu (17-18.02).

Jeszcze jedna ważna wiadomość dla alergików, ponieważ na przełomie lutego i marca pojawią się pierwsze, póki co pojedyncze, pyłki wierzby i topoli. W marcu dołączą do nich również alergeny brzozy. Aktualne pylenie uczulających roślin zarówno godzinowe, jak i 16-dniowe, można śledzić na bieżąco w naszej prognozie dla alergików... Sprawdź prognozę >>>

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news