FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Polska jest jednym z najzimniejszych krajów na świecie. Jaka jest tego przyczyna i czy to się zmieni?

Wakacje bywają u nas upalne, zdarzają się też łagodne zimy, ale nie zmienia to faktu, że przyszło nam żyć w jednym z najzimniejszych państw na świecie, w dodatku na drugim najchłodniejszym kontynencie. Czy to tłumaczy wieczne niezadowolenie Polaków?

Polska wśród najzimniejszych krajów na świecie. Fot. Pixabay.
Polska wśród najzimniejszych krajów na świecie. Fot. Pixabay.

Psycholodzy mawiają, że niekończące się narzekania Polaków to skutek panującego klimatu. Przez większą część roku jest zimno, deszczowo i wietrznie, co pociąga za sobą straty finansowe.

Jako, że w naturze ludzkiej leży szukanie winnych, oczywiście poza sobą, to za główną przyczynę naszych niepowodzeń wskazujemy pogodę. Jednak czy rzeczywiście mamy się na co skarżyć? A może w Polsce wcale nie jest tak zimno?

Postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i uciąć dyskusje na ten temat. Aby porównać polski klimat do tego panującego w innych regionach świata, wzięliśmy pod uwagę jeden z głównych parametrów, na podstawie których klimatolodzy wyznaczają strefy klimatyczne.

Porównanie średniej rocznej temperatury w Polsce do innych krajów. Dane: Tyndall Centre.

Jest nim średnia roczna temperatura powietrza. Wynosi ona od 7 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na południowym zachodzie kraju. Natomiast w skali ogólnokrajowej sięga ona 8 stopni.

Wśród 50 najzimniejszych krajów

Jeśli wziąć pod uwagę 288 państw i terytoriów zależnych, to okazuje się, że Polska w takim rankingu znajduje się dopiero na 238. miejscu. Bliżej nam do końca aniżeli do początku, bo uplasowaliśmy się wśród 50 najzimniejszych państw i terytoriów na naszej planecie.

Dlaczego jest u nas tak zimno? Ponieważ znajdujemy się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się on dość sporymi wahaniami temperatury w ujęciu rocznym. To oznacza, że mamy zarówno mroźne i śnieżne zimy, jak i gorące i burzowe lata.

Średnie roczne temperatury powietrza na świecie. Dane: klimadiagramme.de

Między zimowymi mrozami a letnimi upałami temperatura może się wahać nawet o ponad 50 stopni. Skoro większość z nas uważa, że poniżej 15 stopni jest chłodno, to z tych około 50 stopni aż 35 stopni to temperatury zupełnie nam nie odpowiadające.

W naszych szafach musimy mieć ubiory zarówno lekkie, jak i bardzo ciepłe. Na tak duże skrajności temperatury wpływa kontynentalizm naszego klimatu. Gdyby Polska położona była dalej na zachód Europy, wahania temperatury byłyby mniejsze, a wpływ Atlantyku większy, przez co zimy byłyby łagodniejsze, a lata gorętsze.

Na szczęście jest coraz cieplej

Tak jednak nie jest i, o ile klimat nie zmieni się diametralnie, jeszcze długo będziemy mogli o „lepszej” pogodzie tylko pomarzyć. Nie można nie zauważyć, że na tle ostatnich 20-30 lat klimat w Polsce ocieplił się. Nie sposób porównać dzisiejszych okresów zimowych i letnich do tych, które przychodziło nam znosić np. w latach 70. ubiegłego wieku.

Średnie roczne temperatury powietrza w Europie. Dane: klimadiagramme.de

Było nie tylko zimno i deszczowo, nawet w samym środku lata, lecz również pojawiały się poważne problemy z ogrzewaniem domów, odzieżą i żywnością, które dodatkowo pogarszały funkcjonowanie społeczeństwa podczas długich i srogich zim.

Najcieplej jest na Czarnym Lądzie

Europa jest drugim najzimniejszym kontynentem na świecie, zaraz za Antarktydą. O wiele cieplej jest w Azji i Ameryce Północnej, a jeszcze goręcej w Australii, Ameryce Południowej i Afryce. Państwa na tym ostatnim kontynencie przodują na liście tych najcieplejszych.

Wśród nich znajdziemy Mali, Mauretanię, Burkinę Faso i Niger. Średnia roczna temperatura sięga tam aż 28 stopni i jest o 20 stopni wyższa niż w Polsce. Najzimniejszymi krajami są Rosja i Kanada. Jeśli więc polski klimat komuś nie odpowiada, to powinien poważnie zastanowić się nad przeprowadzką. Co ciekawe, z roku na rok przybywa tzw. klimatycznych emigrantów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news