FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jeśli przez całe życie myślałeś, że Sahara to największa pustynia na świecie, to bardzo się myliłeś

Większość z nas na pytanie, która pustynia jest tą największą na świecie, odpowie stanowczo, że Sahara. Jednak będzie to błąd, ponieważ jest pustynia o połowę od niej większa, gdzie ostatnio padało nawet 2 miliony lat temu. Jak się nazywa i gdzie się znajduje?

Sahara, największa pustynia gorąca. Fot. Max Pixel.
Sahara, największa pustynia gorąca. Fot. Max Pixel.

Pustynia to z definicji obszar o dużej powierzchni, gdzie z powodu bardzo skąpych opadów i skrajnych temperatur nie występuje szata roślinna. Są to również tereny, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo niska, a nasłonecznienie bardzo duże.

Sahara jak ulał pasuje do tej definicji, jednak mieści się w niej również pustynia o wiele od niej większa. Podczas, gdy Sahara jest największą pustynią gorącą, to najbardziej rozległą pustynią lodową na naszej planecie jest Antarktyda.

Sahara, największa pustynia gorąca. Fot. Max Pixel.

Ma aż 14 milionów kilometrów kwadratowych, a więc jest o połowę większa od Sahary. Jest to nie tylko najbardziej sucha i mroźna, ale też najbardziej wietrzna pustynia. Przeważnie przez cały rok spada mniej niż 100 mm opadu, wyłącznie śnieżnego, a więc tyle ile w naszych miejscowościach jedynie przez lipiec i połowę sierpnia.

Najbardziej niezwykłym miejscem są tzw. Suche Doliny McMurdo, które stale pozostają pozbawione śniegu i lodu. Nie padało tam od 2 milionów lat. Wilgotne wiatry znad szczytów górskich i lądolodu z impetem opadają ku dolinom i wybrzeżom, jednocześnie osuszając i ogrzewając powietrze.

Suche Doliny McMurdo, najsuchsze miejsce na świecie. Fot. YouTube / John Bern.

Można je porównać do wielokrotnie spotęgowanej działalności wiatru halnego w Tatrach. Efekt to zupełny brak opadów i porywy wiatru przekraczające nawet 300 kilometrów na godzinę. Doliny te zasługują na miano najsuchszych i najbardziej wietrznych miejsc na świecie.

Temperatury w sercu kontynentu nigdy nie są wyższe niż minus 20 stopni. W najmroźniejsze dni w roku, podczas nocy polarnej, spadają co najmniej do minus 90 stopni. Jedynie na wybrzeżach bywa ciepło, maksymalnie do blisko 20 stopni.

Antarktyda, największa pustynia lodowa. Fot. Max Pixel.

Antarktyda jest też najwyżej położoną pustynią, ponieważ pokrywa ją nagromadzona przez tysiące lat warstwa lodu i śniegu o grubości 3-4 kilometrów. To właśnie m.in. ta wysokość sprawia, że temperatury są aż tak niskie, a wiatry tak gwałtowne. Istotne jest też ukształtowanie terenu i położenie w rejonie bieguna.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news