FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

U wybrzeży Anglii pojawił się statek widmo. Dosłownie unosił się nad wodą. Jak do tego doszło?

Spacerowicze nad Kanałem La Manche stali się świadkiem zadziwiającego zjawiska. Statek dosłownie unosił się w powietrzu ponad powierzchnią wody. Niektórzy myśleli, że mają do czynienia ze statkiem widmo, ale nic bardziej mylnego.

Statek ulega mirażowi górnemu. Fot. David Morris.
Statek ulega mirażowi górnemu. Fot. David Morris.

Zapomnieli o istnieniu zjawiska fatamorgany (mirażu), tego samego, które znane jest nam z filmów o pustyniach, gdy spragniony bohater przemierza wydmy, a jego oczom ukazuje się zbiornik z krystalicznie czystą wodą, który jak się później okazuje jest tylko złudzeniem.

Jednak mirażu doświadczamy też jadąc samochodem w słoneczny i upalny dzień. Wówczas w oddali na drodze pojawiają się kałuże, których tak naprawdę nie ma. Im bliżej się ich znajdujemy, tym się one oddalają.

Identyczny fenomen optyczny uwieczniono w Kornwalii nad Kanałem La Manche. Jeden z naocznych świadków stwierdził, że nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy statek, a następnie także łódka, unosiły się nad wodą.

Miraż górny polega na powstawaniu pozornego obrazu odległego przedmiotu, w wyniku różnych współczynników wielokrotnego załamania światła, w warstwach powietrza o zróżnicowanej temperaturze. Jest w zasadzie prostym zjawiskiem fizycznym.

Promień światła trafiając w znajdujące się bliżej ziemi (wody) rozgrzane powietrze, które ma niższą gęstość, ulega zakrzywieniu ku powietrzu chłodniejszemu, a więc o wyższej gęstości. Dlatego też, idąc za naszym wcześniejszym porównaniem, będąca wybawieniem oaza jest tylko odbiciem nieba w czymś, co wydaje się wielką kałużą.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news