FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szykuje się wyjątkowa zmiana czasu na letni. Czegoś takiego nie było od bardzo dawna

W przyszłym miesiącu czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Do zmiany dojdzie w wyjątkowym czasie, czego nie było od wielu lat.

Szykuje się wyjątkowa zmiana czasu na letni. Czegoś takiego nie było od bardzo dawna

W nocy z 30 na 31 marca punktualnie o godzinie 2:00 przestawimy wskazówki zegarów na godzinę 3:00. Tym samym jednorazowo stracimy jedną godzinę snu przechodząc z czasu letniego na zimowy. Stanie się to akurat w Niedzielę Wielkanocną.

Wyjątkowa data nie jest wcale przypadkowa, ponieważ czas zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę marca i października. Nie ma od tej reguły żadnych odstępstw, nawet jeśli w tym czasie przypadają dni świąteczne.

Czas zmienimy w tym roku dwukrotnie, bo jeszcze z 26 na 27 października, gdy przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Niestety, zmiana rządu nie przyspieszy procesu zniesienia zmiany czasu. Dlaczego? Ponieważ decyzja ta podporządkowana jest Unii Europejskiej.

Jeśli wierzyć oficjelom z Komisji Europejskiej, przed nami jeszcze pięć zmian czasu, a ta ostatnia czeka nas w nocy z 28 na 29 marca 2026 roku, gdy na stałe pozostaniemy w czasie letnim, podobnie jak większość krajów europejskich.

Wcześniej, do końca 2025 roku, musimy ostatecznie zdecydować, ale sądząc po sondażach, Polacy wątpliwości nie mają. Z ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że ponad 74 procent badanych chce pozostania w czasie środkowoeuropejskim letnim.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news