FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowe 3,5 metra śniegu na Kasprowym Wierchu. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś

Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że ukazuje najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii.

Współczesna panorama Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Współczesna panorama Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

15 kwietnia 1995 roku był niezwykłym dniem w historii polskiej meteorologii. Odnotowano wtedy najwyższą pokrywę śnieżną na terytorium naszego kraju i jednocześnie na obszarach górzystych.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leżało aż 355 centymetrów białego puchu. Dla porównania średnia roczna wysokość pokrywy śnieżnej wynosi „tylko” 86 centymetrów, a w tym sezonie maksymalnie było jej zaledwie 110 centymetrów, najmniej od 8 lat.

Nasz czytelnik Artur właśnie tego dnia wybrał się wraz z rodziną na Kasprowy. Szusujących po gigantycznych ilościach śniegu narciarzy uwiecznił na kamerze VHS. Nagranie trafiło na całe lata do rodzinnego archiwum.

Na powyższym filmie najpierw widoczni są turyści wjeżdżający na szczyt Kasprowego Wierchu słynną już kolejką linową, wtedy jeszcze przed generalnym remontem, który przeszła w 2007 roku.

Następnie pojawiają się piękne krajobrazy najwyższych polskich gór, na czele z rekordowo zasypanym śniegiem szczytem i górną stacją kolejki. Wreszcie naszym oczom ukazuje się obserwatorium meteorologiczne i narciarze korzystający z mas śniegu.

Na koniec ujęcie, które przeszło do historii, a mianowicie tablica informacyjna, a na niej podana aktualna wysokość pokrywy śnieżnej sięgającej 355 cm, 10 cm świeżo spadłego śniegu za poprzednią dobę, temperatura na poziomie minus 3 stopni i wiatr o prędkości 10 m/s.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news