FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Olbrzymie tsunami uderzyło w wybrzeża Wielkiej Brytanii. Miało 20 metrów wysokości

Wielka Brytania w epoce kamienia stała się bezludną wyspą, po tym, gdy w jedyne osady ludzkie uderzyło olbrzymie tsunami. Kataklizm sprzed 8 tysięcy lat może się powtórzyć.

Tsunami zmiotło pierwsze osady mezolityczne w Wielkiej Brytanii. Fot. Pixabay.
Tsunami zmiotło pierwsze osady mezolityczne w Wielkiej Brytanii. Fot. Pixabay.

8200 lat temu nastąpił nagły spadek liczby mieszkańców północno-zachodniej Europy. Naukowcy zachodzili w głowę, co mogło spowodować masowe wymieranie ludności epoki kamienia na wyspie Wielka Brytania. Sądzono, że miało to związek z ochłodzeniem klimatu.

Jednak nic bardziej mylnego. Badania osadów z dna morskiego wskazało na gigantyczne tsunami, które powstało na Morzu Północnym po podwodnym osuwisku u wybrzeży Norwegii. Fala po dotarciu do wschodnich wybrzeży Szetlandów miała nawet 20 metrów wysokości.

Tsunami zmiotło kluczową osadę

Równie okazałe tsunami uderzyło też w północno-wschodnie wybrzeża Anglii, na wysokości kluczowej mezolitycznej osady Howick, która zamieszkiwana była wówczas przez zaledwie tysiąc mieszkańców.

Położenie osuwiska (pomiędzy Islandią a Norwegią) z zaznaczeniem wysokości fal tsunami. Fot. Wikipedia.

Położona ona była nad samym morzem, jednak nawet wysokie tsunami nie mogłoby jej całkowicie zniszczyć. Naukowcy odkryli, że tsunami nadeszło w wyjątkowo fatalnym momencie, bo podczas przypływu, gdy fale pływowe pokryły się z nim.

Symulacje wykazały, że takie spiętrzenie tsunami do wysokości 3-6 metrów okazało się katastrofalne w skutkach dla całej osady, która została zmieciona z powierzchni ziemi wraz z zapasami żywności, a jej mieszkańcy utonęli.

Na skutek głodu wyginęła także ludność sąsiednich osad, nawet tych, które nie doświadczyły bezpośredniego uderzenia tsunami. Uświadamia nam to, że historia ludzkości to ciągłe zmagania z żywiołami, które odgrywały kluczowe znaczenie w przetrwaniu mniejszych i większych społeczności.

Kataklizm może się powtórzyć

Tsunami sprzed 8 tysięcy lat wyzwolone zostało przez podwodne osuwisko Storegga na krawędzi szelfu kontynentalnego na Morzu Norweskim, które jest największym dotychczas odkrytym osuwiskiem na Ziemi, obszarem dorównującym Islandii.

Bezpośrednią przyczyną powstania osuwiska było najprawdopodobniej trzęsienie ziemi, być może połączone z rozpadem złóż klatratów metanu, których eksplozja wyzwoliła fale. W przyszłości może się ono powtórzyć, choć naukowcy twierdzą, że zagrożenie nie jest duże.

Źródło: TwojaPogoda.pl / JQS.

prognoza polsat news