FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Największy mróz tej zimy w Polsce potwierdzony! Temperatura spadła do minus 35,6 stopnia

Tak lodowato tej zimy jeszcze w Polsce nie było. Specjaliści z IMGW-PIB potwierdzili, że temperatura spadła nawet do minus 35,6 stopnia. Gdzie odnotowano największy mróz?

Największy mróz od początku zimy został potwierdzony. Fot. Pixabay.
Największy mróz od początku zimy został potwierdzony. Fot. Pixabay.

Noc z 8 na 9 stycznia zapisała się dotychczas jako najzimniejsza od początku tej zimy. Na południu i południowym wschodzie kraju temperatura spadła poniżej -20 stopni, po raz pierwszy od 7 lat.

Najniższą temperaturę na stacjach synoptycznych IMGW-PIB zmierzono w Rzeszowie i Zamościu, gdzie było -21,2 stopnia. Z kolei na stajach telemetrycznych (automatycznych) w Ratułowie, położonym między Czarnym Dunajcem a Zakopanem, zmierzono -25,2 stopnia.

Temperatury minimalne we wtorek. Fot. IMGW-PIB.

Jeszcze większy mróz panował na profesjonalnej stacji prowadzonej przez naszego kolegę „łowcę mrozu” Arnolda w Czarnym Dunajcu, gdzie było w tym czasie -27,4 stopnia, a przy gruncie -30,5 stopnia.

IMGW-PIB poinformował, że zaskakującego odczytu dokonano z czujnika temperatury przygruntowej na wysokości 5 centymetrów, który w miejscowości Bodzentyn w woj. świętokrzyskim wskazał aż -35,6 stopnia przy temperaturze na wysokości 2 metrów rzędu -23,1 stopnia.

Temperatury minimalne przy gruncie we wtorek. Fot. IMGW-PIB.

Zazwyczaj różnica między temperaturą na 2 metrach, a tą przy gruncie wynosi około 5 stopni i niezwykle rzadko przekracza 10 stopni. Tym razem jednak sięgnęła aż 12,5 stopnia. Dlatego też eksperci IMGW-PIB dokonali przeglądu 10-minutowych danych pomiarowych z czujnika, aby dowiedzieć się, czy nie uległ on uszkodzeniu.

Okazało się, że czujnik temperatury działał poprawnie. Tak ekstremalnie duże zróżnicowanie temperatury na dystansie zaledwie 2 metrów i jednocześnie tak wyjątkowo niska jej wartość była skutkiem napływu mroźnego i suchego powietrza kontynentalnego znad Rosji.

Dodatkowo powietrze przy powierzchni ziemi wychłodziła pokrywa śnieżna, ale też bezchmurne niebo, które umożliwiło intensywne promieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną. Tym samym rekord mrozu od początku tej zimy został oficjalnie potwierdzony.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news