FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto mapy grozy. Taki był najsilniejszy mróz i największy śnieg w Twojej miejscowości w historii

Ostatnie zimy kompletnie nie przypominały tych sprzed lat, kiedy tęgi mróz trzymał całymi tygodniami, a śniegu było po kolana. Sprawdźmy, jaki był największy mróz i śnieg w poszczególnych miejscowościach na tle wielu poprzednich lat.

Przepis na zimę stulecia. Fot. skr.su
Przepis na zimę stulecia. Fot. skr.su

Okazuje się, że najniższe temperatury powietrza odnotowane od połowy ubiegłego wieku, na przeważającym obszarze kraju, oscylowały w okolicach minus 30 stopni. Były one oczywiście notowane głównie wczesnym porankiem, w okolicach wschodu słońca.

Wtedy promieniowanie ciepła z gruntu i warstwy powietrza zalegającej bezpośrednio nad nim, w przestrzeń kosmiczną, jest największe spośród całej doby. W najcieplejszym momencie dnia największe mrozy przeważnie nie przekraczały minus 15 stopni.

Wśród miast wojewódzkich najniższą temperaturę zmierzono w 1963 roku w Rzeszowie i wyniosła ona minus 36 stopni. Najmniejszy mróz wśród największych miast wystąpił w Gorzowie i Gdańsku. Temperatura spadła tam odpowiednio w 1956 i 2012 roku do minus 27 stopni.

Według źródeł pisanych, poza oficjalnymi stacjami meteorologicznymi, np. w Kotlinie Żywieckiej i na Podhalu, temperatura mogła w lutym 1929 roku spaść nawet do około minus 50 stopni.

Z kolei największa pokrywa śnieżna na tle historii miała przeważnie wysokość około pół metra. Zdarzały się jednak wyjątki. W lutym 1979 roku, a więc podczas zimy stulecia, na Kaszubach mógł leżeć przeszło metr śniegu. Wśród miast wojewódzkich najwięcej puchu odnotowano w Gdańsku, gdzie w tym samym czasie było go aż 92 cm. Najmniejsza maksymalna ilość białego puchu leżała w 1963 roku we Wrocławiu, 43 cm.

W skali całego kraju największe ilości śniegu leżały na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach, gdzie 15 marca 1995 roku odnotowano go aż 355 cm.

Zdecydowana większość rekordów mrozu i śniegu odnotowana została w naszych miejscowościach dawno temu, bo w latach 50., 60., i 70. ubiegłego wieku. Tylko nieliczne z nich padły później, np. na tle ostatniego dziesięciolecia. Najniższe temperatury przeżywaliśmy najczęściej w 1956, 1979 i 1987 roku, a największe ilości śniegu leżały w 1970 i 1979 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news