FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak niskiego ciśnienia nie było w Polsce od 13 lat. Sprawdź, ile wskazują barometry

Wichurze towarzyszy wyjątkowo niskie ciśnienie, jakiego nie było w Polsce od 13 lat. Gdzie jest ono najniższe, jakie wartości wskazały barometry w poszczególnych miastach i co będzie się działo z ciśnieniem w najbliższym czasie?

Cyklon Zoltan przynosi najniższe ciśnienie od 13 lat. Fot. NASA.
Cyklon Zoltan przynosi najniższe ciśnienie od 13 lat. Fot. NASA.

Polska znajduje się pod wpływem wyjątkowo głębokiego niżu imieniem Zoltan (zwanego też Pia) znad środkowego Bałtyku, w którym ciśnienie spadło w szwedzkiej miejscowości Såtenäs do zaledwie 958,9 hPa.

Cyklon wywołuje w piątek (22.12) niszczycielską wichurę w Polsce, sprawia, że ciśnienie między północnymi a południowymi regionami naszego kraju różni się aż o ponad 20 hPa. To gwałtownie zwiększa przepływ powietrza zwany wiatrem.

Na wysuniętym najbardziej na północ odcinku wybrzeża, między Łebą a Władysławowem, ciśnienie nad ranem spadło do 966,6 hPa. Tym samym było najniższe na tle całego kraju co najmniej od wichury Joachim z 16/17 grudnia 2011 roku, kiedy w Szczecinie barometry wskazały zaledwie 966,7 hPa.

W Gdańsku odnotowano 969 hPa, w Białymstoku 975 hPa, w Warszawie 977 hPa, we Wrocławiu 982 hPa, a w Katowicach 984 hPa. Najwyższe było w Zakopanem, gdzie ciśnienie spadło do 986 hPa.

Obecnie ciśnienie, po dużym spadku nawet o 20-25 hPa w ciągu 24 godzin, zaczęło bardzo szybko rosnąć. W sobotę (23.12) będzie wyższe o 20-30 hPa, szczególnie w północnych województwach. Meteopatów czekają więc bardzo trudne chwile.

Mogą się oni skarżyć na nasilenie się różnorodnych bóli, senność, spowolnienie reakcji oraz rozdrażnienie i zaniepokojenie, które wzmagane będą przez porywisty wiatr, wysoką wilgotność powietrza, opady oraz nagły spadek temperatury.

Najniższe ciśnienie w historii

W Polsce rekord najniższego ciśnienia na poziomie morza dla okresu powojennego wynosi 965,2 hPa i odnotowano go 26 lutego 1989 roku w Szczecinie. Wcześniej jeszcze niższe ciśnienie mogło wystąpić 17 stycznia 1931 roku we Władysławowie i wynieść około 960 hPa.

W Europie najniższe ciśnienie wyniosło około 923 hPa i odnotowano je 6-7 stycznia 1839 roku w Szkocji i 2 grudnia 1929 roku na Islandii.

Najniższe ciśnienie na naszej planecie zmierzono 12 października 1979 roku na Pacyfiku w oku tajfunu imieniem Tip, gdzie spadło ono do 870 hPa. Jednak niewykluczone, że w oku tajfunu Haiyan u wybrzeży Filipin, 7 listopada 2013 roku, mogło być one jeszcze niższe i spaść do 860 hPa.

Najbardziej optymalne ciśnienie

Jakie ciśnienie jest dla naszego zdrowia najbardziej optymalne? Naukowcy przyjęli wartość 1013 hPa, ponieważ jest to średnia wartość ciśnienia na świecie zmierzonego na poziomie morza.

Ciśnienie powyżej tej wartości jest uważane za wysokie, zaś poniżej za niskie. Takie też ciśnienie, równe jednej atmosferze, panuje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby zapewnić astronautom komfortowe samopoczucie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news