FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Słońcu doszło do najpotężniejszej eksplozji od lat. To zapowiedź czegoś znacznie gorszego

Na Słońcu doszło do najpotężniejszej eksplozji od początku tego cyklu. W przestrzeń kosmiczną wystrzelona została olbrzymia chmura plazmy, która pędzi z zawrotną prędkością, niewykluczone, że również w stronę Ziemi.

Rozbłysk na Słońcu. Fot. NASA.
Rozbłysk na Słońcu. Fot. NASA.

Aktywność słoneczna systematycznie rośnie, a objawia się to w coraz potężniejszych eksplozjach. Do największej od początku tego cyklu i jednocześnie od 6 lat, doszło w czwartek wieczorem czasu polskiego.

W kompleksie plam o numerze 3514 doszło do rozbłysku promieniowania rentgenowskiego klasy X2.8 oraz koronalnego wyrzutu masy (CME). Słoneczna plazma wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną z zawrotną prędkością 7,5 miliona kilometrów na godzinę.

Mimo, że obszar aktywny znajduje się w zachodniej części słonecznej tarczy i zbliża się do jej krawędzi, to jednak istnieje prawdopodobieństwo, że część słonecznej plazmy sięgnie Ziemi w nocy z soboty na niedzielę (16/17.12).

Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to istnieje możliwość pojawienia się zorzy polarnej. To, jak silna ona będzie i czy ujrzymy ją z obszaru Polski, będzie jasne dopiero po dokładnej analizie przez naukowców, o czym będziemy informować na bieżąco.

Do największej na tle lat eksplozji na Słońcu doszło jeszcze podczas poprzedniego cyklu, co miało miejsce we wrześniu 2017 roku. Wówczas kompleks plam 2673 wyemitował rozbłysk klasy X9.3.

Aktywność słoneczna, która jest największa od 20 lat, będzie rosnąć w kolejnych miesiącach aż do apogeum cyklu spodziewanego między czerwcem a grudniem 2024 roku. Zorze polarne będziemy widywać na niebie coraz częściej.

Aktualne obszary aktywne na powierzchni Słońca. Do rozbłysku doszło w plamie nr 3514. Fot. SolarHam.com

Rosnąć będzie też zagrożenie uderzeniami wyjątkowo gęstych strumieni plazmy słonecznej, które mogą powodować burze geomagnetyczne uszkadzające sieci energetyczne oraz utrudniające łączność radiową i satelitarną.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news