Elżbieta Sommer była pierwszą prezenterką prognozy pogody w Telewizji Polskiej, dołączając do równie niezapomnianego pogodynka Czesława „Wicherka” Nowickiego. Szczyt jej popularności przypadł na czasy PRL i lata 90. ubiegłego wieku.
„Chmurka” nie była modelką, aktorką czy gwiazdą showbiznesu, lecz inspektorem w Dowództwie Wojsk Lotniczych, skąd później trafiła do Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego do działu prognoz długoterminowych.
Jako, że dla lotnictwa pogoda odgrywa kluczową rolę to oczywiście zagadnienia meteorologiczne miała w małym paluszku. Fachowym językiem w trzy minuty potrafiła wyjaśnić, co nas jutro czeka w pogodzie i czy powinniśmy wziąć parasol, a może okulary przeciwsłoneczne.
W latach 90., kiedy zaczęły się pojawiać telewizje komercyjne, „Chmurce” chleb zaczęły podkradać wciąż to nowe gwiazdki. Sommer przegrała z nimi ostatecznie w 2005 roku, po aż 48 latach swojej kariery, kiedy pożegnała się z widzami, tym razem na zawsze.
Później w wywiadach przyznawała się, że nie darzy współczesnych pogodynek szacunkiem, ponieważ zamiast rzeczowo informować widzów o pogodzie, wygłupiają się, nie znając się na swym fachu.
W 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągnięcia, m.in. na polu edukacji społecznej.
10 lat temu zmarła „Mgiełka”
Zaledwie dzień przed śmiercią „Chmurki”, przypadła 10. rocznica pożegnania Lucyny Grobickiej, którą widzowie okrzyknęli „Mgiełką”. Swoim pięknym uśmiechem od razu poprawiała wszystkim samopoczucie, pomimo najgorszej aury, począwszy od połowy lat 80. ubiegłego wieku.
Ostatni raz na ekranie widzieliśmy ją w 2002 roku, kiedy została wysłana na pogodową emeryturę. Widzowie lubili, gdy pojawiała się na wizji, ponieważ zawsze tryskała wiedzą na tematy pogodowe, które były jej hobby.
Po zakończeniu kariery w Telewizji Polskiej, Panią Lucynę nie opuściła pasja do przyrody i podróży. Część swojego życia spędziła w Ameryce Południowej, gdzie się urodziła. Później pracowała w dziale handlowym Ambasady Brazylii w Polsce. Zmarła po ciężkiej chorobie 6 grudnia 2013 roku podczas pamiętnego orkanu Ksawery.
Źródło: TwojaPogoda.pl