FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Śnieżny paraliż na południu kraju. Spadnie nawet pół metra śniegu. Kiedy przestanie padać?

Paraliż w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym oraz przerwy w dostawach prądu to skutek potężnych śnieżyc, które przechodzą nad południową i południowo-wschodnią Polską. Spadnie nawet pół metra śniegu. Kiedy przestanie sypać?

Zasypane śniegiem południe Polski. Fot. TwojaPogoda.pl
Zasypane śniegiem południe Polski. Fot. TwojaPogoda.pl

W sobotę (2.12) strefa intensywnych opadów śniegu ciągnie się od Śląska przez Małopolskę i Podkarpacie po Lubelszczyznę. Szaleją nie tylko śnieżyce, ale z powodu porywistego wiatru osiągającego 40-50 km/h, także zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność.

Miejscami na pogórzu i w Karpatach pojawiają się też marznące deszcze powodujące oblodzenie. Jest bardzo ślisko. Niektóre drogi regionalne i lokalne są nieprzejezdne. Również na głównych arteriach tworzą się zatory.

Pod ciężarem mokrego śniegu dochodzi do łamania się gałęzi, które spadają na drogi, chodniki i samochody. Zrywają też linie energetyczne, powodując przerwy w dostawach prądu. Zalecamy szczególną ostrożność i rezygnację z podróży do czasu poprawy sytuacji atmosferycznej.

Opady o charakterze ciągłym oraz umiarkowanym, chwilami dużym natężeniu, występować będą do niedzielnego (3.12) poranka i przedpołudnia. Do tego czasu na południu i południowym wschodzie kraju spadnie przeważnie od 10 do 20 cm śniegu.

Prognoza pogody na sobotę.

Na pogórzu przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 20 do 40 cm, a w górach nawet powyżej 50 cm. Usypane przez porywisty wiatr zaspy śnieżne mogą mieć miejscami nawet metr wysokości. W górach znacząco wzrośnie zagrożenie lawinowe.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news