FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To będzie najpotężniejsza wichura w tym sezonie. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą zniszczenia

Nadchodzi najpotężniejsza i najbardziej niszczycielska wichura w tym sezonie. Porywy wiatru mogą przekraczać 100 kilometrów na godzinę, a przy tym łamać drzewa, uszkadzać samochody, zrywać dachy i powodować masowe awarie prądu.

Wichura może zrywać dachy z domów. Fot. PSP.
Wichura może zrywać dachy z domów. Fot. PSP.

W tym tygodniu pogoda nie będzie spokojna, jednak zdecydowanie najbardziej niebezpiecznym dniem będzie czwartek (23.11), wtedy nad Polską przemknie front szkwałowy, jak sama nazwa wskazuje, niosący bardzo gwałtowny, niszczący wiatr.

Najpierw wichura uderzy w północne województwa, co nastąpi w nocy ze środy na czwartek (22/23.11). Do poranka w czwartek (23.11) bardzo groźnie wiać będzie już w całej północnej połowie kraju. Do godzin popołudniowych wichura opanuje całą Polskę.

Co więcej, z każdą godziną prędkość zachodniego wiatru będzie się wzmagać aż osiągnie wartości niszczycielskie. Początkowo powieje do 60-70 km/h, jednak między popołudniem a godzinami nocnymi nawet do 70-100 km/h, a lokalnie nawet powyżej 100 km/h.

W północnej połowie kraju najbardziej niebezpiecznie będzie po południu i wieczorem, a w południowej połowie wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (23/24.11). Wichurze towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, a na wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu, chwilami intensywne.

Prognoza pogody na czwartek.

Największych porywów wiatru spodziewamy się podczas przechodzenia z północy na południe kraju frontu szkwałowego, połączonego z ulewami, a nawet burzami. Aura będzie przypominać tą znaną ze środka lata. Temperatura tuż przed frontem sięgnie nawet 10 stopni.

Wichura może zrywać dachy, łamać drzewa i uszkadzać sieć energetyczną. Drogi i chodniki mogą być usłane konarami utrudniającymi ruch, uszkodzone mogą zostać samochody zaparkowane pod drzewami. Dojdzie też do masowych przerw w dostawach prądu.

Jeśli mamy plany na ten czas, to postarajmy się je zmienić lub dostosować do spodziewanych, skrajnych warunków atmosferycznych. Zabezpieczmy wszelkie przedmioty leżące luzem na balkonach i przed domem, aby nie porwał ich wiatr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news