FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężne uderzenie zimy w Rosji. Nawet 40 stopni mrozu i olbrzymie zaspy śnieżne

Zima w Rosji przestała żartować. Pod śniegiem jest ponad 70 procent kraju, zaspy mają miejscami 2 metry wysokości, a temperatura spada nawet do minus 40 stopni.

Tak wygląda prawdziwa zima w Rosji. Fot. Pixabay.
Tak wygląda prawdziwa zima w Rosji. Fot. Pixabay.

Rosja to obecnie najmroźniejszy kraj na świecie. W najbardziej lodowatych zakątkach wschodniej Syberii notuje się wczesnymi porankami nawet minus 40 stopni. Popołudnia wcale nie są dużo cieplejsze, ponieważ termometry pokazują maksymalnie minus 25 stopni. Jest o całe 10 stopni zimniej niż powinno na początku listopada.

Ten bąbel mrozu powoli rozszerza się na zachód i dotarł już po Ural, góry oddzielające Europę od Azji. Po wschodniej stronie gór panują tęgie mrozy, a po zachodniej jeszcze niewielkie. Jednak z biegiem dni temperatura spadać będzie coraz bardziej.

Nadciągającą falę mrozów poprzedzają śnieżyce. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Magadanu, którzy muszą się przedzierać przez hałdy śniegu. Pokrywa białego puchu ma tam już ponad pół metra wysokości, a usypane przez zawieje zaspy nawet 2 metry. Z kolei w Kraju Nadmorskim spadł lodowy deszcz, który połamał tysiące drzew oraz pozbawił prądu i ogrzewania całe miejscowości.

Aktualny zasięg pokrywy śnieżnej i lodowej. Fot. NOAA.

Póki co do Moskwy docierały ostatnio jedynie powiewy zimy, ponieważ pojawiały się przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz bardzo niebezpieczne, paraliżujące ruch drogowy, zjawiska lodowe. Obecnie ociepliło się do 3 stopni w nocy i 7 stopni w ciągu dnia, a zamiast śniegu pada deszcz.

Na trwałą zimę w perspektywie następnego tygodnia nie ma co liczyć. To oznacza, że zima nie dotrze także do Polski. Póki co będzie nadal cieplej niż zwykle, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, przelotnym deszczem, a śniegiem tylko w górach.

Sytuacja zacznie się zmieniać w połowie miesiąca. Wówczas według prognoz ma dmuchnąć mrozem i śniegiem nie tylko w europejskiej części Rosji, w tym w Moskwie, ale także na Białorusi, Litwie, Łotwie i w Estonii. Białych krajobrazów nie będzie tylko na Ukrainie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news