FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Cień Ziemi pożarł kawałek Księżyca”. Zobacz, jak wyglądało częściowe zaćmienie w Polsce

W sobotę wieczorem byliśmy w Polsce świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Księżyc Myśliwych wchodząc w cień Ziemi częściowo zniknął. Zobacz, jak wyglądało zaćmienie na zdjęciach i filmach.

Tak wyglądała maksymalna faza częściowego zaćmienia Księżyca. Fot. Twitter.
Tak wyglądała maksymalna faza częściowego zaćmienia Księżyca. Fot. Twitter.

W sobotę (28.10) o godzinie 22:14 nad Polską widoczna była maksymalna faza częściowego zaćmienia Księżyca. W cieniu Ziemi zanurzyła się cała dolna część księżycowej tarczy.

Wyglądało to tak, jakby coś odgryzło kawałek naszego naturalnego satelity. Pozostała część Księżyca była bledsza niż zazwyczaj za sprawą półcienia ziemskiego.

Maksymalna faza zaćmienia rozpoczęła się o godzinie 21:35, a zakończyła o 22:52. W tym czasie najpierw kolejne fragmenty księżycowej tarczy pogrążały w ciemnościach, a następnie się z niego wynurzały.

Całe widowisko, od słabo widocznego zaćmienia półcieniowego, wystartowało o 20:01. Zaćmienie było widoczne w całej Europie, Afryce i w większości regionów Azji. Zobaczyli go też tylko niektórzy mieszkańcy obu Ameryk i Australii.

Zaćmienie Księżyca Myśliwych uświetnił Jowisz, największa planeta w Układzie Słonecznym, znajdowała się na lewo i w dół od Księżyca. Łatwo ją było odróżnić od gwiazd, ponieważ była zdecydowanie od nich jaśniejsza, w dodatku nie migotała.

Ziemia cały czas rzuca cień, jednak Księżyc podczas swej pełni najczęściej mija go powyżej lub poniżej. Jednak, gdy zaczyna w niego wchodzić, zaczyna się zaćmienie. Środkowa, najciemniejsza część, cienia nazywana jest cieniem głównym, zaś zewnętrzna, jaśniejsza, półcieniem. W zależności od tego przez którą część cienia przechodzi Księżyc, zaćmienie nazywane jest więc półcieniowym, częściowym lub całkowitym.

Schemat powstawania całkowitego zaćmienia Księżyca. Fot. starherald.com

Tym razem w głównym cieniu Ziemi znalazła się część księżycowej tarczy, więc mieliśmy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Potrwało ono w sumie 4 godziny 24 minuty. Na kolejne zaćmienie, tym razem mniej urokliwe, poczekamy do 18 września 2024 roku. Zdecydowanie najbardziej spektakularne będzie widoczne dopiero w 2025 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news