FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niebo przecina milion błyskawic. Oto najbardziej burzowe miejsce na naszej planecie

W najbardziej burzowym miejscu na świecie grzmi i błyska się przez 300 dni w roku, a w tym czasie niebo przecina aż milion piorunów. Poznaj tajemnicę mekki amatorów błyskawic.

Milion piorunów w ciągu roku nad jeziorem Maracaibo. Fot. Pixabay.
Milion piorunów w ciągu roku nad jeziorem Maracaibo. Fot. Pixabay.

Polska w skali całego świata leży w strefie bardzo rzadkiego występowania burz. Nie ma się co równać do krajów tropikalnych, gdzie dzień bez burzy to dzień stracony. Daleko nam do Konga, Brazylii czy Wenezueli, gdzie burze występują przeszło sześciokrotnie częściej.

Jest takie miejsce na świecie, gdzie roczna liczba piorunów na metr kwadratowy przekracza 250. Tak jest nad jeziorem Maracaibo w Wenezueli w Ameryce Południowej, gdzie dochodzi do niezwykłego zjawiska atmosferycznego o nazwie „błyskawice z Catatumbo”.

Ciepłe wiatry zwane pasatami, wiejące w kierunku gór Cordillera de Mérida, wznoszą się pionowo i tworzą nad szczytami masywne chmury burzowe. Te z kolei przez ponad 260 dni w roku zapewniają nad regionem wielogodzinne wyładowania elektryczne.

Badania poczynione przez naukowców wykazały, że rocznie uderza tam ponad milion błyskawic, co daje błyskawicę co każdą sekundę. W ciągu godziny można liczyć na ujrzenie nawet ponad 3,5 tysiąca piorunów.

Choć fenomen „błyskawic z Catatumbo” występuje od zawsze, to jednak dopiero w 2015 roku znalazł uznanie wśród badaczy i tym samym trafił na łamy słynnej Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzedni rekord został tym samym zaktualizowany.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news