FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oberwanie chmury w Nowym Jorku. Ulice, budynki i metro pod wodą. Ogłoszono stan wyjątkowy

Po gigantycznej ulewie, która nawiedziła Nowy Jork, pod wodą znalazły się ulice, budynki i metro. Milionom ludzi zalecono pozostanie w domach z powodu paraliżu komunikacyjnego.

Potop na ulicach Nowego Jorku. Fot. Twitter.
Potop na ulicach Nowego Jorku. Fot. Twitter.

Nad północno-wschodnimi regionami Stanów Zjednoczonych, w tym głównie nad Nowym Jorkiem i okolicami, w piątek (29.09) przeszły wyjątkowo intensywne opady. Spadło tyle deszczu, ile zwykle przez cały miesiąc.

Pod wodą znalazły się ulice, na których zalane zostały samochody. Z 15 pojazdów ratownicy ewakuowali kierowców i pasażerów. W obniżeniach terenu poziom wody sięgał nawet 2 metrów. Deszczówka wdarła się też na stacje metra paraliżując ruch.

Zalane zostały niższe piętra budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, w tym szkół i zakładów pracy. Uczniów ewakuowano na wyższe piętra. Zalaniu uległy także wybiegi dla zwierząt w zoo w Central Parku. Władze ogłosiły w mieście stan wyjątkowy.

W ciągu doby spadło prawie 200 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, z czego 130 litrów w zaledwie 3 godziny. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak intensywnego opady w tak krótkim czasie. Tego typu nawalny deszcz zdarza się tylko raz na stulecie.

Przyczyną rekordowych ulew był układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad północno-wschodnim wybrzeżem USA, który zaciągał ciepłe i bardzo wilgotne powietrze. Chmury dosłownie rozwijały się nad Nowym Jorkiem, wciąż produkując olbrzymie ilości deszczu.

Prognozy amerykańskiej służby pogodowej wskazywały na deszcze, ale żadna nie mówiła o tak kolosalnych sumach opadów. Meteorolodzy wskazują zmiany klimatyczne, jako przyczynę anomalii, która sparaliżowała życie milionów ludzi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news