FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oberwanie chmury nad Polską. Zalane drogi, piwnice i tunele. Paraliż w wielu miejscowościach

Ulewy przeszły nad częścią Polski. W ciągu zaledwie 3 godzin spadło tyle deszczu, ile normalnie powinno przez pół miesiąca. Efekt to podtopienia dróg i zabudowań w wielu miejscowościach.

Poranne ulewy na południu kraju. Fot. TwojaPogoda.pl
Poranne ulewy na południu kraju. Fot. TwojaPogoda.pl

Załamanie pogody, które rozpoczęło się w nocy z poniedziałku na wtorek (18/19.09), najbardziej dało się we znaki mieszkańcom południowych, wschodnich i centralnych regionów, gdzie przeszły, a miejscami nadal przechodzą obfite deszcze.

Najtrudniejsza sytuacja panowała w południowej i środkowej części woj. śląskiego oraz w środkowej i północnej woj. małopolskiego. We wtorek (19.09) o poranku w ciągu zaledwie 3 godzin spadło tam nawet 30-50 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj we wrześniu przez pół miesiąca.

Gleba, jak i systemy kanalizacyjne, nie były w stanie w tak krótkim czasie przyjąć dużych ilości deszczówki. Efekt to lokalne podtopienia dróg, zabudowań i parkingów podziemnych. Najwięcej zgłoszeń do pompowania wody otrzymali strażacy z Katowic, Krakowa i miejscowości położonych pomiędzy tymi miastami wojewódzkimi oraz na południe od nich. Według PSP wyjazdów było ponad 50.

Zgodnie z pomiarami IMGW-PIB na kilku wodowskazach doszło do przekroczeń stanów ostrzegawczych. Tak było m.in. na wodowskazie Czechowice-Bestwina, gdzie poziom rzeki Biała podniósł się w 2 godziny o metr, a przepływ zwiększył się 50-krotnie.

Z powodu ulewy i bardzo mokrej i śliskiej nawierzchni pojawiły się poważne utrudnienia na autostradzie A4 i ekspresówce S1 na wysokości Katowic i Krakowa. Tworzyły się długie korki. Strefa obfitych opadów przesunęła się w drugiej połowie dnia nad wschodnią połowę kraju, gdzie zanikła.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / PSP.

prognoza polsat news