FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zorza polarna zatańczyła nad Polską. Zobacz najlepsze zdjęcia z sieci

W nocy nad Polską pojawiła się pierwsza w tym sezonie zorza polarna. Można ją było obserwować głównie w północnych województwach. Zobacz najlepsze zdjęcia.

Zorza polarna. Fot. Pixabay.
Zorza polarna. Fot. Pixabay.

Do ziemskich biegunów magnetycznych w nocy z wtorku na środę (12/13.09) zaczął wnikać pełen naładowanych cząstek wiatr słoneczny, którego astronomowie się nie spodziewali. Modele prognostyczne wskazywały, że minie on Ziemię.

Jednak tak się nie stało, a efektem tego zjawiska była burza geomagnetyczna szalejąca w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, która dała wspaniałe widowisko, również nad Polską. Przez kilkadziesiąt minut można było zachwycać się wielokolorową zorzą polarną.

Najpiękniejsze oblicze ukazała tradycyjnie z dala od świateł miejskich. W zupełnych ciemnościach, przy zastosowaniu dłuższej ekspozycji, różowo-czerwono-zielona wstęga fotografowana była w Sudetach i Karpatach, co nie zdarza się często.

Ten, kto przegapił ten spektakl, nie musi się smucić, bo kolejny możliwy jest już niedługo, bo Słońce jest coraz aktywniejsze i zbliża się do maksimum 25. cyklu. Wyrzutów materii w stronę Ziemi będzie więc coraz więcej, a szansa na ujrzenie zorzy coraz większa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news