Rozpoczęło się załamanie pogody, najpierw na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, gdzie w nocy z wtorku na środę (12/13.09) spodziewamy się przelotnych opadów deszczu.
W środę (13.09) zmiany w pogodzie dotkną już wszystkich regionów kraju. Od samego poranka z zachodu na wschód będzie wędrować front burzowy z ulewami, gradem i porywistym wiatrem, a także nagłym ochłodzeniem.
Śledź deszcze i burze na żywo >>>
W pierwszej połowie dnia gwałtownych zjawisk spodziewamy się na zachodzie i częściowo na północy. Po południu podobnie będzie już na całej północy, a także na południu i w centrum. Wieczorem i w nocy burze i opady dotrą ostatecznie na wschód.

W ciągu godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Mimo, że na większym obszarze kraju do czasu nadejścia opadów i burz będzie jeszcze gorąco, od 28 do 32 stopni, to jednak w trakcie opadów ochłodzi się poniżej 25 stopni, a na krańcach zachodnich i północno-zachodnich do zaledwie 15-20 stopni. Zróżnicowanie temperatury będzie olbrzymie.
Wszystko wyrówna się w czwartek (14.09), gdy nad Polskę zacznie spływać dużo chłodniejsze, nawet o ponad 10 stopni, powietrze polarno-morskie. Zrobi się rześko i przyjemnie. Termometry pokażą od 17 do 22 stopni.
Na wschodzie i południu spodziewamy się słabnących i zanikających opadów, a od zachodu pogoda zacznie się błyskawicznie i zdecydowanie poprawiać aż do bezchmurnego nieba.

Końcówka tygodnia ponownie cieplejsza, przeważnie od 20 do 25 stopni, miejscami nawet do 27 stopni, i słoneczna, na ogół bez opadów. W przyszłym tygodniu znów zrobi się gorąco, temperatura przekroczy 30 stopni, przejdą deszcze i burze.
Źródło: TwojaPogoda.pl