FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ex-huragan Franklin zmierza nad Europę. Przyniesie potężne burze, ulewy i powodzie

Pokonał tysiące kilometrów, niósł wiatr przekraczający 240 km/h i ulewne deszcze, które zabiły 3 osoby. Były huragan Franklin zbliża się właśnie do Europy i spowoduje ostre załamanie pogody. Kiedy?

Zdjęcie satelitarne tropikalnego huraganu Franklin. Fot. NOAA.
Zdjęcie satelitarne tropikalnego huraganu Franklin. Fot. NOAA.

Byłe tropikalne huragany, które szalały nad obiema Amerykami, czasem docierają aż nad Europę. Jednym z nich będzie Franklin, który 20 sierpnia uformował się nad Wyspami Karaibskimi. Pierwszym lądem na jego drodze stała się wyspa Hispaniola.

Żywioł przyniósł tam wyjątkowo ulewne deszcze, które doprowadziły do katastrofalnych w skutkach powodzi na Dominikanie. Zniszczyły one ponad pół tysiąca domów, pozostawiając bez dachu nad głową co najmniej 350 osób i odcinając od dostaw wody pitnej 1,6 miliona domostw.

Niestety, właśnie wtedy Franklin pochłonął pierwsze ludzkie istnienia. W powodziach i osuwiskach ziemi zginęły co najmniej 3 osoby. Jednak Dominikana nie była jednym lądem, który spustoszył żywioł.

Ex-huragan Franklin zmierza nad Portugalię i Hiszpanię. Nad Polską panuje słoneczny wyż Olenka. Fot. Windy.com / TwojaPogoda.pl

Po kilku dniach dotarł nad Bermudy, gdzie również przechodziły ulewy i wichury. Na szczęście obeszło się bez większych szkód, ponieważ huragan zdążył osłabnąć, mimo iż wcześniej osiągnął przedostatnią, czwartą kategorię. Prędkość wiatru wzrosła do 240 km/h.

Po pokonaniu tysięcy kilometrów i dotarciu nad chłodniejsze wody północnego Atlantyku, Franklin przeobraził się z huraganu w głęboki cyklon subtropikalny, który zbliża się obecnie do portugalskiego archipelagu Azorów.

Zgodnie z prognozami jego dalsza wędrówka spowolni z powodu blokady, jaką nad środkową i zachodnią Europą wywołują wyże, w tym jeden z nich panujący nad Polską imieniem Olenka. Broni on słonecznej i suchej pogody, nie dopuszczając nad kontynent mokrych cyklonów.

Jednak na początku przyszłego tygodnia to się zmieni, a Franklin dotrze nad Półwysep Iberyjski. Przyniesie potężne ulewy i ryzyko powodzi w Portugalii i Hiszpanii. Już teraz tamtejsi mieszkańcy i turyści zmagają się ze skutkami silnych burz, które poprzedzają nadejście ex-huraganu.

W rejonie Saragossy i Toledo utonęły 4 osoby, a ulice wielu miejscowości wyglądały jak rwące strumienie porywające wszystko to, co znalazło się na ich drodze. Ludzie topili się w we własnych samochodach, podziemnych garażach i na wycieczkach po zatapianych wąwozach.

W wielu regionach Hiszpanii z tego powodu ogłoszono stan wyjątkowy i wprowadzono godzinę policyjną, aby ograniczyć skalę grabieży. Za tydzień sytuacja może się powtórzyć, gdy dotrą pozostałości po huraganie Franklin.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news