FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piorun w ułamku sekundy potrafi zmienić ciemną noc w biały dzień. Zobacz niezwykłe zdjęcie

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką moc mają pioruny. Jednak dopiero zdjęcie, które wykonała jedna z internautek uświadamia nam, że jedna błyskawica mogłaby zasilić nas w prąd na długie tygodnie.

Porównanie widoku sprzed i w trakcie uderzenia pioruna. Fot. Facebook / Marzena Gajewska.
Porównanie widoku sprzed i w trakcie uderzenia pioruna. Fot. Facebook / Marzena Gajewska.

W najbardziej burzowe dni nad Polską powstaje nawet 10 tysięcy piorunów w ciągu każdej godziny. Bywa, że biją one pęczkami po kilka, we wszystkich kierunkach. Niebo przypomina wówczas dyskotekowy stroboskop, bo nie przestaje się błyskać.

Piorun ma bowiem niesamowitą energię równą 140 kWh (504 MJ), dzięki czemu jest w stanie zasilać 100-watową żarówkę przez ponad 2 miesiące. Gdybyśmy potrafili ujarzmiać błyskawice, mielibyśmy zupełnie naturalną energię.

W momencie uderzenia pioruna. Fot. Facebook / Marzena Gajewska.

Zdjęcia porównawcze wykonane w tym samym miejscu, w momencie uderzenia pioruna i tuż po nim, ujawniają jak żywioł ten na ułamek sekundy potrafi zmienić ciemną noc w biały dzień.

Burze powstają podczas przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego, gdy po gorącej pogodzie następuje większe ochłodzenie. Wówczas burze wykazują się dużą aktywnością, ale wędrują bardzo szybko. Tego typu burze nazywane są frontowymi.

Chwilę po uderzeniu pioruna. Fot. Facebook / Marzena Gajewska.

Po drugie burze mogą się pojawiać na skutek intensywnej konwekcji bez udziału frontu atmosferycznego, w tej samej, gorącej i wilgotnej masie powietrza. Nazywamy je wówczas burzami wewnątrzmasowymi.

Błyskawice powstają w chmurze Cumulonimbus, która jest najpotężniejszą chmurą w arsenale pogody. Potrafi osiągać wysokość kilkunastu kilometrów od samej ziemi aż po stratosferę. Wewnątrz niej gromadzą się olbrzymie ilości wody w postaci kropel, gradu i śniegu. Drobiny te zderzając się ze sobą wywołują wyładowania elektryczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news