FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Woda w morzu tak gorąca jeszcze nie była. Plażowicze zadowoleni. „Kąpiel to przyjemność”

Podczas, gdy my narzekamy, że woda w Bałtyku jest zimna, to Morze Śródziemne ogrzało się jak nigdy w historii pomiarów. Za sprawą rekordowej fali upałów temperatura wody sięgnęła rekordowych 30 stopni.

Rekordowo ciepłe Morze Śródziemne. Fot. Pixabay.
Rekordowo ciepłe Morze Śródziemne. Fot. Pixabay.

Woda w Morzu Bałtyckim u wybrzeży Polski osiąga obecnie najwyższe wartości na tle całego roku. Ogrzała się przeważnie do 18-20 stopni, a więc jest całkiem ciepła, jak na warunki klimatyczne naszego regionu.

Jednak w porównaniu z Morzem Śródziemnym jest po prostu zimna. Panująca od tygodni niezwykła fala upałów na południu Europy doprowadziła nie tylko to rekordowo wysokich temperatur powietrza, lecz również wody morskiej.

Instytut Badań Morskich w Barcelonie (ICM) poinformował, że w kilku miejscach Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią a Neapolem we Włoszech, temperatura wody wyniosła maksymalnie 30 stopni, ale oficjalnie uznana zostanie wartość uśredniona do 28,4 stopnia.

To o całe 4 stopnie więcej niż poprzedni rekord dla tej części Morza Śródziemnego i zarazem o 0,2 stopnia więcej dla całego akwenu, bowiem poprzedni rekord z 2003 roku wynosił 28,2 stopnia.

Plażowicze twierdzą, że kąpiel w takiej wodzie, gdy temperatura powietrza przekracza 40 stopni w cieniu, jest bardzo przyjemna, bo można się skutecznie ochłodzić. W najbliższych dniach spodziewane jest długo wyczekiwane ochłodzenie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ICM.

prognoza polsat news