FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Sierpień zapowiada się chłodno i deszczowo? Prognozy sezonowe rozczarują urlopowiczów

Lipiec jest bardzo gorący i suchy. Jednak sierpniu szykują się większe zmiany w pogodzie. Ci, którzy planują wtedy urlop, mogą nie być zachwyceni. Czego powinniśmy się spodziewać? Sprawdź prognozę.

Sierpień będzie chłodniejszy i bardziej deszczowy od lipca? Fot. TwojaPogoda.pl
Sierpień będzie chłodniejszy i bardziej deszczowy od lipca? Fot. TwojaPogoda.pl

Lipiec z całą pewnością zapisze się wśród najcieplejszych, ponieważ średnia temperatura powietrza na obszarze całego kraju może przekroczyć 1,5 stopnia powyżej normy wieloletniej, a to bardzo dużo.

Jest nie tylko gorąco, ale też bardzo sucho. Przelotne deszcze pochodzenia burzowego w żadnym razie nie łagodzą panującej suszy, która obejmuje już większość regionów kraju obniżając tegoroczne plony nawet o ponad 20 procent.

Sierpień deszczowy i chłodny?

Jednak w prognozach sezonowych NOAA widoczne są już większe zmiany w pogodzie, które czekają nas już na przełomie lipca i sierpnia. Przede wszystkim temperatury wrócą do normy wieloletniej, a więc nieco powyżej 20 stopni.

Anomalie temperatury powietrza w Europie prognozowane na sierpień. Fot. NOAA.

Szczególnie chłodno zapowiada się pierwszy tydzień sierpnia, ponieważ anomalie temperatury mogą być ujemne, więc będą dni z temperaturami nawet poniżej 20 stopni, a w dodatku pochmurne, deszczowe i wietrzne.

Jako, że do najchłodniejszych regionów kraju należy wybrzeże i góry, to trzeba się liczyć z tym, że to właśnie tam aura będzie najmniej sprzyjająca. Urlopowicze będą narzekać na sztormową aurę.

Anomalie sumy opadów w Europie prognozowane na sierpień. Fot. NOAA.

Dalsze tygodnie sierpnia miną pod znakiem normy temperaturowej. Na termometrach będzie około 20-22 stopni, a więc całkiem przyjemnie. Jednak z powodu częstych opadów odczuwalnie będzie chłodniej niż zobaczymy na termometrach.

Cieplej zapowiada się dopiero końcówka sierpnia. Jest szansa, że znów zrobi się gorąco, ale będzie też burzowo. Zakończenie wakacji będzie więc przebiegać bardzo niespokojnie i gwałtownie.

Sierpień będzie miesiącem mokrym, szczególnie na południu, wschodzie i północnym zachodzie kraju. Z jednej strony to bardzo dobre wieści, bo susza zostanie złagodzona, ale częste opady będą utrudniać spokojny i udany wypoczynek.

Niestety, pogody nie zmienimy, możemy ją co najwyżej zawczasu przewidywać i modyfikować nasze plany tak, aby się do jej kaprysów jak najlepiej dostosować. Warto więc śledzić prognozy na bieżąco i korzystać z okresów korzystnej aury.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.

prognoza polsat news