FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekło na Syberii. Temperatura pierwszy raz w dziejach pomiarów dochodzi do 40 stopni

Prawdziwe piekło panuje na Syberii, która przeżywa rekordową falę upałów, sprzyjającą rozprzestrzenianiu się potężnych pożarów lasów. Temperatura pierwszy raz w historii w czerwcu sięga 40 stopni w cieniu.

Anomalie temperatury na Syberii w niedzielę. Fot. climatereanalyzer.org
Anomalie temperatury na Syberii w niedzielę. Fot. climatereanalyzer.org

Wyjątkowo gorące powietrze panujące między północną Afryką a Bliskim Wschodem zaczęło wędrować na północ i północny wschód w kierunku południowej i centralnej Syberii. Temperatura od kilku dni dochodzi tam w cieniu do 40 stopni.

W wielu miejscowościach odnotowano nowe rekordy temperatury, nie tylko dla czerwca, lecz także dla całej serii pomiarowej, która prowadzona jest nieustannie od 1930 roku. Dotychczasowe rekordy wynosiły 35-36 stopni.

Anomalie temperatury w niedzielę. Wyraźnie widoczne są ekstremalnie wysokie temperatury na Syberii, które stanowią największe odchylenia od normy na świecie. Fot. climatereanalyzer.org

Tymczasem obecnie temperatura dochodzi do 37-38 stopni, jednak jej potencjał nie został jeszcze wyczerpany. Wszystko wskazuje na to, że do czwartku (8.06) powietrze może się rozgrzać nawet do 39-40 stopni.

Rekordy wszech czasów spodziewane są w tym czasie m.in. w Nowosybirsku, stolicy Syberii. Temperatura może dochodzić do 38 stopni. To będzie nie tylko nowy rekord dla czerwca, lecz także dla wszystkich miesięcy w roku na tle ostatnich ponad 90 lat.

Żar i susza sprzyjają błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pożarów lasów, które pozostają nieokiełznane na niedostępnych przestrzeniach tajgi. Jeśli całe lato będzie równie upalne, to sezon pożarowy może się okazać najgorszy w historii.

Syberia zatonie w szarym, toksycznym dymie unoszącym się z wielu ognisk pożarów, który zmieni środek dnia w ciemną noc. Żywioł strawi wiele zabudowań i zmusi tysiące mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO.

prognoza polsat news