FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rozpoczęła się susza, która szybko się nie skończy. Kiedy spadnie najbliższy deszcz?

Władzę nad naszą częścią Europy na dłużej przejmują wyże, które nie dopuszczą deszczowych niżów, powodując nasilanie się suszy. Kiedy i gdzie zacznie padać? Sprawdź prognozę.

Przed nami bardzo sucha pogoda. Fot. Pixabay.
Przed nami bardzo sucha pogoda. Fot. Pixabay.

Większość z nas cieszy się ze słonecznej, suchej i ciepłej pogody, która mogłaby trwać i trwać. Jednak pamiętajmy, że susza to poważne zagrożenie dla upraw, ale również dla lasów, bo sprzyja pożarom.

Niedostatek opadów to jest zjawisko, z którym będziemy się zmagać przez wiele dni. Potężne wyże będą rządzić pogodą w środkowej i północnej Europie, ograniczając deszcze do minimum. Najpierw rządził wyż Vera, a teraz władzę przejmuje kolejny wyż, tym razem Wiola.

Suma opadów (w litrach na metr kwadratowy) prognozowane na następne 2 tygodnie według modelu GFS. Fot. Wxcharts.com

W rozpoczynającym się tygodniu będzie słonecznie, w wielu regionach kraju bezchmurnie. Najbardziej sucho będzie w województwach zachodnich, północnych i centralnych, gdzie miejscami nie spadnie ani jedna kropla deszczu.

Niewielkie, przelotne deszcze, silniejsze tylko podczas burz, spadną na południu i wschodzie kraju. Padać będzie tam w poniedziałek i wtorek (29-30.05) oraz w czwartek i piątek (1-2.06). Sumy opadów nie powinny na ogół przekraczać 1-3 litrów na metr kwadratowy.

To oznacza, że deszczu spadnie bardzo niewiele, tyle co nic. Susza będzie się nasilać z każdym dniem, ponieważ będzie nie tylko bez opadów, ale również bardzo ciepło, a przy tym słonecznie, co pogłębi transpirację (parowanie roślinności).

Spodziewajmy się najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego w lasach, a także wysychania upraw rolnych. Pewne jest, że pierwszy raz w tym roku ogłoszona zostanie susza rolnicza, która zmniejszy plony. Pod znakiem niedostatku opadów i suszy zapowiada się cały okres letni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news