Zazwyczaj w porze letniej na północy Europy wędrują mokre i chłodniejsze niże, a na południu panują długotrwałe słoneczne wyże. Jednak w tym sezonie pogoda stanęła na głowie. Bardzo często dochodzi do tzw. blokady cyrkulacji strefowej.
To oznacza, że niże zamiast wędrować znad Atlantyku przez północną i środkową Europę po Rosję, są blokowane przez zajmujące ich miejsce rozbudowane wyże. W efekcie niże muszą je omijać, wędrując znacznie dalej na północ lub południe od nich.
Dlatego też, gdy u nas jest wyjątkowo słonecznie i sucho, to w Skandynawii i w krajach basenu Morza Śródziemnego nadmiernie pada, czego efektem są powodzie dotykające obecnie Hiszpanię, Włochy i kraje bałkańskie.
Kiepska pogoda na południu Europy
Z tego powodu prognozy sezonowe nie są pomyślne dla planujących wypoczynek na południu kontynentu. Nie tylko w czerwcu, ale również w lipcu i sierpniu, częściej niż zwykle będzie tam padać i grzmieć. Opady mogą być ulewne i powodować podtopienia i powodzie.
Podczas planowania wypoczynku warto więc na bieżąco śledzić prognozy pogody i dostosowywać aktywność do panujących warunków atmosferycznych, aby nie zostać zaskoczonym w najmniej oczekiwanym momencie.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.