FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tego jeszcze nie było. Rozstawili namioty nad Morskim Okiem. Turyści wściekli. Co na to TPN?

Nasi czytelnicy informują, że w okolicach Morskiego Oka w Tatrach ktoś rozstawił namioty turystyczne. Nie kryją swojej wściekłości, że można być tak lekkomyślnym i łamać nie tylko prawo, ale też dobre obyczaje. Co na to władze TPN?

Namiot rozstawiony w rejonie Morskiego Oka w Tatrach. Fot. TPN.
Namiot rozstawiony w rejonie Morskiego Oka w Tatrach. Fot. TPN.

W ostatnich latach niektórzy turyści odwiedzający Tatry są coraz bardziej swawolni. Puste butelki po alkoholach znajdowane są w coraz to nowych miejscach, gdzie zagrażają środowisku naturalnemu. Zdarzały się nawet bójki po wieczornych libacjach w schroniskach turystycznych.

Nic dziwnego, że nasi czytelnicy byli pewni, że przekroczona została kolejna granica, gdy ktoś w rejonie Morskiego Oka i Łysej Polany rozstawił namioty turystyczne. Nie trudno sobie wyobrazić, że komuś przyszło do głowy np. grillowanie w pięknych okolicznościach przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tatrzański Park Narodowy (@tatrzanskiparknarodowy)

Tymczasem biwakowanie pod gołym niebem i spanie w śpiworze na terenie parku narodowego jest zabronione i zagrożone karą grzywny. Całe szczęście wyjaśnienia Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w tej sprawie rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Okazuje się, że namioty nie są samowolką lekkomyślnych turystów lecz stanowią część projektu naukowego. Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej tworzą bibliotekę barkodów DNA.

To tzw. genetyczne kody kreskowe dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska. Władze TPN proszą, aby do namiotów nie podchodzić i ich nie dotykać. Szkoda tylko, że zabrakło stosownej tabliczki informującej turystów o badaniach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TPN.

prognoza polsat news