FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cyklon Dawid nad Polską. W tych regionach kraju możliwe burze gradowe, ulewy i podtopienia

Rozpoczęło się załamanie pogody. Cyklon Dawid przynosi burze, ulewy, grad, porywisty wiatr, podtopienia i ochłodzenie. W których regionach kraju zjawiska będą stwarzać zagrożenie?

Możliwe są burze, ulewy i gradobicia. Fot. TwojaPogoda.pl
Możliwe są burze, ulewy i gradobicia. Fot. TwojaPogoda.pl

Znad Niemiec nad zachodnie regiony naszego kraju wkroczył cyklon Dawid, a wraz z nim strefa zbieżności wiatru, która przynosi w województwach zachodnich i południowych przelotne, ale chwilami intensywne deszcze, miejscami połączone z burzami, gradem i porywistym wiatrem.

Uprzedzamy, że w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 80 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Najbardziej intensywnych zjawisk spodziewamy się na krańcach południowych, głównie na terenach górzystych i podgórskich województwa śląskiego i małopolskiego. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas wycieczki po szlakach.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

Od zachodu kraju zacznie napływać chłodniejsze, polarno-morskie powietrze, które obniży temperaturę maksymalną poniżej 20 stopni. Na pozostałym obszarze utrzyma się jeszcze stara masa powietrza ogrzana powyżej 20 stopni, miejscami na południu do nawet 25 stopni.

Prognoza pogody na wtorek.

W nocy z wtorku na środę (23/24.05) deszczowy front dotrze nad północne i centralne województwa, ale opady zaczną słabnąć i zanikać.

W środę (24.05) opady ponownie się uaktywnią, tym razem nad województwami południowymi, północnymi, centralnymi i wschodnimi. Padać będzie jednak tylko miejscami, na wschodzie i północy możliwe są też burze z gradem i porywistym wiatrem.

Prognoza pogody na środę.

Ochłodzi się już na przeważającym obszarze kraju, gdzie odnotujemy w najcieplejszym momencie dnia od 15 do 20 stopni, a na terenach górzystych 10 stopni. Cieplej będzie jeszcze tylko na północnym wschodzie, lekko powyżej 20 stopni.

Czwartek (25.05) będzie ostatnim deszczowym dniem. Parasole przydadzą się miejscami na północy i wschodzie. Miejscami na wschodzie trzeba się też liczyć ze słabymi burzami. Duże zróżnicowanie temperatury, od 14 do 22 stopni.

Prognoza pogody na czwartek.

Koniec tygodnia słoneczny i już bez opadów. Temperatura będzie umiarkowana. W nocy i nad ranem poniżej 5 stopni, z lokalnymi przygruntowymi przymrozkami, a po południu od 15 do 20 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news