FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na niebie pojawi się „Czarny Księżyc”. Oto, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym zjawisku

W piątek wieczorem dojdzie do zjawiska zwanego „Czarnym Księżycem”. Ci, którzy będą chcieli zobaczyć je na własne oczy, mogą się naprawdę zdziwić. Na czym polega ten fenomen?

Czym jest Czarny Księżyc? Fot. TwojaPogoda.pl
Czym jest Czarny Księżyc? Fot. TwojaPogoda.pl

Podczas każdej astronomicznej pory roku Księżyc trzykrotnie znajduje się w nowiu, czyli jest oświetlany przez Słońce od przeciwnej względem Ziemi strony i z naszej perspektywy jest pogrążony w cieniu.

Ostatni w danym sezonie nów nazywany jest „Czarnym Księżycem”. Jednak raz na 33 miesiące zdarza się, że w jednej porze roku występują aż cztery nowie. Wówczas zarówno trzeci, jak i czwarty nów zwany jest „Czarnym Księżycem”.

Z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia tej wiosny, ponieważ pierwszy znów przypadł 21 marca, czyli w drugim dniu tej pory roku, a w drugim nowiu Srebrny Glob znalazł się 20 kwietnia.

Trzeci nów będzie miał miejsce w piątek (19.05) o godzinie 17:53, czyli na niecałe 2 godziny przed zachodem Słońca. Jeśli będziemy chcieli dostrzec to zjawisko na niebie, to niestety obejdziemy się smakiem.

Podczas nowiu Księżyc znajduje się nad lub pod tarczą Słońca (o ile nie ma miejsca zaćmienie Słońca, wówczas przysłania tarczę słoneczną). Wschodzi i zachodzi więc razem z najbliższą nam gwiazdą. Cały czas jest pogrążony w cieniu i pozostaje dla nas niewidzialny.

Jednak weekendowe (20-21.05) wieczory będzie można zaobserwować tzw. „Nowy Księżyc”, gdy zacznie wychodzić z nowiu, zachodząc za północno-zachodni horyzont krótko po zachodzie słońca w postaci cienkiego sierpa. Korzystając z pięknej pogody, zachęcamy do jego podziwiania.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news