FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Spadło tak dużo deszczu, że rzeki zaczęły wzbierać. Alert RCB przed podtopieniami dróg i budynków

Ulewne deszcze przechodzą nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami kraju. Rzeki niebezpiecznie wzbierają, możliwe są lokalne podtopienia budynków i dróg. W których powiatach sytuacja jest najgorsza?

Ostrzeżenie przed ulewami i podtopieniami. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com
Ostrzeżenie przed ulewami i podtopieniami. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com

Od wtorkowego (16.05) wieczoru nad województwami południowymi, wschodnimi i centralnymi nieustannie przechodzą obfite opady deszczu, które zakończą się dopiero w czwartek (18.05). Do tego czasu spadnie nawet 60-70 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Dla porównania tak duże ilości deszczu zwykle spadają przez cały maj. Ich koncentracja w ciągu zaledwie jednej doby oznacza ryzyko podtopień. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w województwie opolskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Tam dotychczas spadło już miejscami ponad 50 litrów deszczu na metr kwadratowy, a rzeki zaczęły niebezpiecznie wzbierać, nawet o ponad metr. Na ponad 20 wodowskazach IMGW-PIB notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Wszystko wskazuje na to, że w nocy ze środy na czwartek (17/18.05), gdy deszczówka spłynie z gór w doliny, może dojść do przekroczenia stanów alarmowych oraz lokalnych podtopień zabudowań, dróg i pól uprawnych.

Aktualny poziom wód w rzekach w Polsce. Fot. IMGW-PIB.

Alerty RCB dla województwa śląskiego

Alerty RCB zostały wysłane SMS-ami do mieszkańców Katowic, Tychów, Rudy Śląskiej, Żor, Jastrzębia-Zdroju i Bielska-Białej oraz powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego i pszczyńskiego.

Władze ostrzegają, aby osoby zamieszkujące okolice cieków wodnych oraz obniżeń terenu przygotowali się na możliwe podtopienia oraz śledzili komunikaty pogodowe i stosowali się do zaleceń służb.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / RCB.

prognoza polsat news