FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężne ulewy nad Polską. Miesięczna norma deszczu spadnie w jeden dzień. Będą podtopienia

Nad częścią kraju przechodzą wyjątkowo ulewne deszcze, które mogą spowodować liczne podtopienia. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni, zrobi się przeszywająco zimno.

Nad Polską przejdą ulewne deszcze, które mogą powodować podtopienia. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com
Nad Polską przejdą ulewne deszcze, które mogą powodować podtopienia. Fot. TwojaPogoda.pl / Wxcharts.com

Dopiero co gleba była na tyle przesuszona, aby dać się we znaki uprawom rolnym oraz zmusić władze do wysłania alertów ostrzegających przed najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego w lasach, a już pogoda zmieniła się o 180 stopni.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

Z południa Europy nadciągnął deszczowy układ niskiego ciśnienia, które przynosi nam opady, i to w olbrzymich ilościach. Najbardziej deszczowo zapowiada się środa (17.05) oraz częściowo także czwartek (18.05) na południu, wschodzie i w centrum kraju.

Dotychczas spadło tam już od 20 do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, zwłaszcza w górach i na pogórzu. Bardzo mokro jest też w większych miastach. W Katowicach, Raciborzu i Bielsku-Białej suma opadów sięgnęła 40 litrów. Do końca dnia sumy opadów jeszcze się zwiększą. Na wschodzie spadło już 10-20 litrów deszczu, ale do czwartku (18.05) dopada kolejne tyle.

Prognoza pogody na środę.

To oznacza, że mniejsze cieki wodne mogą wzbierać gwałtownie i wylewać. Do podtopień dojdzie też na obszarach miejskich, gdzie dominuje betonoza. W miejscach bezodpływowych i w obniżeniach terenowych woda będzie spływać i podtapiać drogi oraz zabudowania.

Prognoza pogody na czwartek.

Pamiętajmy, aby nie parkować w tym czasie w pobliżu studzienek kanalizacyjnych, aby z jednej strony ich nie blokować, a z drugiej ich wybicie może uszkodzić samochód. Z powodu zalań w niektórych miejscach ruch drogowy może być utrudniony.

W trakcie opadów temperatura będzie bardzo niska, nawet w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni. Dla porównania poza strefą ciągłych opadów będzie znacznie cieplej, blisko 20 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news