FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wyglądało hybrydowe zaćmienia Słońca. Coś takiego zdarza się tylko kilka razy na stulecie

Coś podobnego zdarza się tylko kilka razy na stulecie. Miliony mieszkańców ujrzały hybrydowe zaćmienie Słońca. Co to takiego? Zobacz, jak to wyglądało.

Zaćmienie Słońca. Fot. Unsplash / Tyler van der Hoeven.
Zaćmienie Słońca. Fot. Unsplash / Tyler van der Hoeven.

Zaćmienia Słońca dzielimy na częściowe, całkowite i obrączkowe. Jest jednak jeszcze jedno, najrzadsze spośród nich, a mianowicie hybrydowe. Zdarza się ono tylko kilkukrotnie na każde stulecie.

Podczas zaćmienia częściowego, które zdarza się najczęściej, Księżyc przysłania jedynie fragment słonecznej tarczy. W przypadku zaćmienia całkowitego Słońce zupełnie znika z nieba na kilka minut. Zaćmienie obrączkowe jest najpiękniejsze, bo Słońce zmienia się w błyszczącą obrączkę, gdy tarcza księżyca jest mniejsza od słonecznej.

Mapa ścieżki hybrydowego zaćmienia Słońca w dniu 20 kwietnia 2023 roku. Fot. GreatAmericanEclipse.com / Michael Zeiler.

Zaćmienie hybrydowe, do którego doszło w czwartek (20.04) nad ranem, to połączenie wszystkich trzech zaćmień, które są widoczne w różnej postaci w poszczególnych lokalizacjach. Tym razem widowisko było zarezerwowane dla mieszkańców południowej Azji, Australii i Oceanii.

Hybrydowe zaćmienie można było zaobserwować w Indonezji, Timorze Wschodnim i Australii, zaś w fazie częściowej w Japonii, Azji Południowo-wschodniej, Wschodnich Indiach, Filipinach i Nowej Zelandii.

Jednak nic straconego, ponieważ my również je zobaczymy na zapisie z transmisji na żywo, które były prowadzone z kilku kluczowych miejsc. Relacja rozpoczęła się w nocy ze środy na czwartek (19/20.04) o godzinie 3:30 czasu polskiego. Można ją zobaczyć w całości powyżej.

Dla tych, którzy nie mają czasu oglądać długiej relacji, mamy 2-minutowy skrót, który zamieszczamy poniżej.

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się na jednej linii, Księżyc w fazie nowiu zaczyna przysłaniać Słońce, wywołując jego zaćmienie. Od stopnia zakrycia słonecznej tarczy zależy rodzaj zaćmienia.

Kiedy będzie zaćmienie Słońca w Polsce?

Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowaliśmy w Polsce 25 października 2022 roku i było ono największym od 7 lat. Na północnym wschodzie kraju Księżyc przysłonił aż 46 procent powierzchni słonecznej tarczy.

Maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w Polsce w dniu 25 października 2022 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Na kolejne zaćmienie będziemy musieli poczekać aż do 29 marca 2025 roku. Jednak znacznie bardziej spektakularnie będzie 12 sierpnia 2026 roku, kiedy Księżyc zasłoni nawet ponad 80 procent słonecznej tarczy. Na całkowite zaćmienie poczekamy przeszło półwiecze.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news