FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To nie jest normalne. Mazury i Podlasie dużo cieplejsze od Śląska i Małopolski. Co się dzieje?

Polska znalazła się pod wpływem bardzo rzadkiej anomalii. Przez cały ostatni tydzień najzimniejszy region w całym kraju stał się zdecydowanie najcieplejszym, najsuchszym i najsłoneczniejszym. Jaka jest tego przyczyna?

Anomalie temperatury w dniu 7 kwietnia 2023 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org
Anomalie temperatury w dniu 7 kwietnia 2023 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org

Wiosna zawsze najpóźniej zjawia się na Warmii, Mazurach i Podlasiu, które są najzimniejszymi regionami w naszym kraju, oczywiście poza górami. Średnie temperatury są tam najniższe, przymrozki ustępują najpóźniej, najdłużej też trzeba czekać na przebudzenie się przyrody.

Jednak w tym roku stało się coś niezwykłego. Za sprawą układów niżowych stacjonujących nad wschodnią Europą nadzwyczaj ciepłe powietrze z krajów zachodniej i południowo-zachodniej Azji zaczęło napływać nad północno-wschodnie i wschodnie regiony naszego kraju.

Nie dość, że było tam wyjątkowo ciepło, to jeszcze słonecznie i sucho. W tym samym czasie, na zachodzie i południu kraju, gdzie zwykle wiosna jest najcieplejsza, było pochmurno, deszczowo i chłodno.

Przez ostatni tydzień średnia temperatura maksymalna powietrza na Mazurach sięgała 16 stopni, a najwyższa maksymalna 18 stopni, podczas, gdy na Śląsku było to odpowiednio zaledwie 11 stopni i 15 stopni. Różnica jest kolosalna.

Dwa skrajne bieguny, zimny i ciepły, zamieniły się miejscami. Dzięki wysokim temperaturom przyroda na północnym wschodzie szybciej zaczęła się budzić z zimowego snu, zaś na południowym zachodzie chłody i deszcze wegetację spowolniły, miejscami całkiem zatrzymały.

Co ciekawe, anomalia ta trwać będzie również pod koniec tygodnia i w pierwszej połowie przyszłego. Na słonecznym wschodzie termometry będą pokazywać powyżej 15 stopni, tymczasem na deszczowym zachodzie nie przekroczą 10 stopni.

Pierwsza połowa kwietnia zapisała się bardzo zimno. Średnia temperatura w skali ogólnokrajowej była o całe 1,5 stopnia niższa od normy wieloletniej. Na południu kraju anomalia sięgnęła aż 3 stopni poniżej normy, nieznacznie dodatnia była tylko na północnym wschodzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news