FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uwiecznił jedną z największych zagadek pogody. Na niebie zawisł czerwony okrąg. Co to jest?

Nikt wcześniej nie wykonał tak spektakularnego zdjęcia zjawiska, które uważane jest za jedną z największych zagadek ziemskiej atmosfery. Włoski fotograf uwiecznił olbrzymiego czerwonego elfa. Czym jest ten fenomen?

Zjawisko nazywane elfem. Fot. Instagram / Valter Binotto.
Zjawisko nazywane elfem. Fot. Instagram / Valter Binotto.

Pioruny padające między chmurami i uderzające w ziemię to tylko fragment tego, co dzieje się w atmosferze podczas przechodzenia gwałtownych burz. Dopiero w ostatnich latach zaczęliśmy dokładnie badać te zjawiska, które spędzają sen z powiek naukowcom.

Jednym z nich są elfy, które są emisjami promieniowania świetlnego w czasie niskoczęstotliwościowych zaburzeń atmosfery wywołanych impulsami elektromagnetycznymi. Azot zawarty w atmosferze wzbudzany w wyniku wyładowań elektrycznych zaczyna świecić na czerwono.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Valter Binotto (@valterbinotto)

Pojawia się wówczas płaski okrąg, który rozciąga się na setki kilometrów w ziemskiej jonosferze. Fotograf Valter Binotto wykonał w ostatnich dniach dotychczas najbardziej spektakularne zdjęcie tego zjawiska.

Uwiecznił odległą o 285 kilometrów burzę, która wyemitowała do wysokich warstw ziemskiej atmosfery przepięknego elfa. Na swoim Instagramie poinformował, że normalna błyskawica przenosi prąd o natężeniu od 10 do 30 kiloamperów, zaś ten piorun był około 10 razy silniejszy niż normalnie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news