FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cyklon, jakiego jeszcze nie było. Szalał przez ponad miesiąc i ma na swoim koncie setki ofiar

Meteorolodzy jeszcze takiego cyklonu nie widzieli. Freddy przemierzył w ciągu przeszło miesiąca tysiące kilometrów i pustosząc wiele krajów spowodował śmierć setek ludzi. Tak wygląda krajobraz, jaki po sobie zostawił.

Zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalnego Freddy nad Oceanem Indyjskim. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalnego Freddy nad Oceanem Indyjskim. Fot. NASA.

Cyklon Freddy zapisze się na kartach historii meteorologii, ponieważ żaden inny cyklon tropikalny nie panował aż tak długo. Narodził się 2 lutego nad Morzem Timor, między wybrzeżami Australii i Indonezji, a zakończył swój żywot 15 marca w afrykańskim Malawi.

To oznacza, że szalał rekordowe 5 tygodni i 4 dni, w dodatku pokonując ponad 12 tysięcy kilometrów, jako pierwszy cyklon przemierzając ze wschodniego na zachodni kraniec wody Oceanu Indyjskiego.

W apogeum swojej siły żywioł osiągnął czwartą, przedostatnią kategorię w skali, co oznacza, że średnia prędkość wiatru dochodziła do 220 km/h, a pojedyncze porywy do 270 km/h. Cyklon spustoszył Mauritius i Reunion, a następnie krążył nad Madagaskarem, kilkukrotnie uderzając w wybrzeża.

Dwukrotnie nawiedził również Mozambik, Zimbabwe i Malawi, dając się we znaki pośrednio także w Republice Południowej Afryki, Eswatini i Zambii. Wszędzie tam przyniósł ulewne deszcze, powodzie, osunięcia ziemi i huraganowe wiatry.

Szkody poczynione przez żywioł są katastrofalne, szczególnie w Mozambiku i Malawi, gdzie cyklon okazał się najsilniejszym w historii pomiarów. Zginęło ponad 460 osób, a blisko 200 tysięcy pozostało bez dachu nad głową.

Trasa, jaką pokonał w rekordowy przeszły miesiąc cyklon Freddy. Fot. Wikipedia.

Z powodu zniszczonych dróg i mostów nie można dotrzeć do wielu miejscowości odciętych od świata. Mieszkańcy są tam pozostawieni sami sobie, pozbawieni żywności, czystej wody i lekarstw. Władze nie radzą sobie ze skutkami kataklizmu.

W dobie ocieplającego się klimatu, bardzo dużo energii cieplnej gromadzi się w oceanach, co skutkuje nasilaniem się cyklonów tropikalnych. Żyją one dłużej, pokonują większe dystanse i docierają tam, gdzie wcześniej ich nie doświadczano. Szkody z tego tytułu wciąż rosną, a ludzkie życie jest zagrożone.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / UNICEF.

prognoza polsat news