FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cała Polska na czerwono. Niezwykle ciepły początek roku. „Prawdziwe zimy już o nas zapomniały”

Początek tego roku zapisuje się niezwykle ciepło. Dwa zwykle najzimniejsze miesiące samych siebie w ogóle nie przypominały. W których regionach Polski okazały się najbardziej łagodne?

Fot. wxcharts.com
Fot. wxcharts.com

Styczeń i luty okazały się bardzo łagodne. Średnie temperatury znacznie przekraczały normę z ostatnich 30 lat. Luty kończy się anomalią na poziomie ponad 2 stopni. Szczególnie lekko zima obeszła się z mieszkańcami wschodnich województw.

W pasie od Mazur przez Suwalszczyznę i Podlasie po Lubelszczyznę średnia temperatura miesięczna zbliżyła się do niemal 3 stopni powyżej normy z wielolecia. Śnieg na przeważającym obszarze kraju pojawiał się na krótko i w niedużych ilościach.

Cały początek 2023 roku zapisuje się nietypowo ciepło. Od 1 stycznia do 26 lutego średnia temperatura w skali ogólnopolskiej była o ponad 3 stopnie wyższa od normy z lat 1991-2020. Im dalej na wschód kraju, tym anomalia była większa.

Przy wschodniej granicy sięgnęła aż 4 stopni ponad normę. Tam pierwsze dwa, najzimniejsze, miesiące w całym roku, okazały się ekstremalnie ciepłe i można je zaliczyć do tych najcieplejszych w całej serii pomiarowej.

Jest to już dziesiąta z rzędu zima bez znaczącej, ujemnej anomalii temperatury. Jak pamiętamy, ostatnią srogą zimę przeżywaliśmy na przełomie 2012 i 2013 roku, kiedy niemal w całym kraju trzymały ponad 20-stopniowe mrozy, a śniegu napadało kilkadziesiąt centymetrów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news