FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nazywają je „polskim Czarnobylem”. Poznaj miasto z najbardziej skażonym powietrzem w Polsce

Po raz pierwszy w historii rankingów jakości powietrza, to miasto pobiło wszelkie najgorsze rekordy. Nic dziwnego, że mieszkańcy nazywają je „polskim Czarnobylem” i zastanawiają się nad wyprowadzką. Poznajcie najbardziej skażone miasto w Polsce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego przeraził mieszkańców Nowej Rudy, którą wielu z nas mija podczas podróży w Góry Stołowe lub Góry Sowie. Miasto położone w południowej części Dolnego Śląska znalazło się na czele czarnej listy miejscowości z najbardziej skażonym powietrzem w Polsce.

W raporcie czytamy, że Nowa Ruda jest drugim miastem w historii rankingu, które pobiło wszelkie rekordy, zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczbę dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP).

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego poinformowali, że wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrum oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim.

Niechlubne podium zamykają Nowy Targ, który miano najbardziej skażonego miasta piastował w ubiegłym roku, a także Sucha Beskidzka. Co gorsza, na czele rankingu znalazły się też uzdrowiska. To Rabka-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój. Pod względem stężenia pyłu PM10 obie miejscowości przekraczają normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o 250 procent.

W rankingu tysiące polskich wsi reprezentuje Godów, który zajmuje 10. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie w ubiegłym roku powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Polski Alarm Smogowy / GIOŚ.

prognoza polsat news