FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiemy, kiedy rozpocznie się odwilż. Na termometrach nawet 10 stopni, ale wcześniej wichura

Po mrozach i śnieżycach nadejdzie odwilż, i to nie byle jaka. W najcieplejszych regionach kraju termometry pokażą nawet 10 stopni, ale będzie też wichura. Czy ocieplenie utrzyma się do Świąt? Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Od poniedziałku (19.12) rozpoczną się większe zmiany w pogodzie, których zapowiedzią będzie bardzo silny południowo-wschodni wiatr, którego porywy na północy i wschodzie kraju mogą osiągać nawet 70-80 km/h. Wichura może łamać drzewa oraz uszkadzać dachy i linie energetyczne.

Z każdym dniem temperatura będzie rosnąć, w najcieplejszym momencie dnia przechodząc na wartości dodatnie i tym samym kończąc całodobowy mróz. Początkowo odwilż ograniczy się do zachodnich i południowych województw.

Jednak szybko rozleje się po całym kraju. W środę (21.12) termometry pokażą od 1-2 stopni na wschodzie przez 3-5 stopni na większym obszarze do 6-8 stopni na zachodzie kraju. Najcieplej będzie przy granicy z Niemcami, nawet do 10 stopni.

Będzie śnieg i mróz w Święta?

Odwilż utrzyma się przez większą część tygodnia, ale wszystko wskazuje na to, że do Świąt śnieg nie zdąży się całkowicie roztopić na wschodzie i południu kraju. Tam Boże Narodzenie zapowiada się pod znakiem śnieżnych krajobrazów. W dodatku jeszcze trochę puchu dosypie.

Z kolei na zachodzie i północy, gdzie śniegu nie ma i w najbliższym czasie nie spadnie, w Święta zacznie miejscami prószyć, zabielając widoki. Nie spodziewamy się dużego mrozu, a jedynie kilku stopni poniżej zera, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news