FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niezwykłe zjawisko na niebie. Księżyc „pożre” Czerwoną Planetę. Jak, gdzie i kiedy to zobaczyć?

Będziemy świadkami bardzo rzadkiego zjawiska na niebie, które będzie można zobaczyć gołym okiem i je sfotografować. Księżyc w pełni zakryje Czerwoną Planetę. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy obserwować ten fenomen.

Zakrycie Marsa przez Księżyc. Fot. NASA.
Zakrycie Marsa przez Księżyc. Fot. NASA.

Noc ze środy na czwartek (7/8.12) zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, ponieważ dojdzie do rzadkiego zjawiska astronomicznego, które będzie mógł zobaczyć na własne oczy każdy z nas, o ile tylko pozwoli na to pogoda.

Przez całą noc od wschodniego po zachodnie niebo będzie wędrować Księżyc w pełni, która nazywana jest w grudniu Pełnią Zimowego Księżyca. Jednak nasz naturalny satelita tą podróż nie będzie odbywać sam, lecz w towarzystwie planety Mars.

Będzie ona widoczna w postaci jasnej gwiazdki zbliżającej się systematycznie do lewej górnej krawędzi księżycowej tarczy. Najbardziej wyczekiwana chwila nastąpi w czwartek (8.12) około godziny 6:00, kiedy Czerwona Planeta zostanie przez Księżyc zakryta między zachodnim a południowo-zachodnim niebem.

Mars znikać będzie stopniowo, powoli tracąc swój blask. Aby lepiej widzieć moment zakrycia, warto użyć lornetki, lunety lub niedużego teleskopu, można też przybliżać ciała niebieskie za pomocą aparatu fotograficznego. Zachęcamy więc do robienia zdjęć.

Jednak czy pogoda pozwoli nam zobaczyć ten fenomen? Okazuje się, że niemal w całym kraju mogą się wówczas pojawiać przejaśnienia, w jednych regionach większe, a w innych mniejsze. Warto spojrzeć w niebo, a nuż Księżyc z Marsem wyłonią się zza chmur.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news