FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wielu pochmurnych dni nie było od ponad 20 lat. Co się dzieje z pogodą w Polsce?

Listopad zapisał się niemal w całym kraju jako jeden z najbardziej suchych i jednocześnie pochmurnych na tle wielu lat. Były miejsca, gdzie Słońce wyłaniało się zza chmur tylko na 10 godzin. Jaka jest przyczyna takiej pogody?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Listopad minął pod znakiem dominacji potężnych wyżów ze wschodnich regionów Europy. Nie były to jednak podręcznikowe wyże przynoszące suchą i słoneczną pogodę, lecz tzw. zgniłe, czyli pochmurne i mgliste.

Najmniej przyjemna pogoda panowała na północnym wschodzie kraju, gdzie zdarzało się mieszkańcom nie widzieć słońca przez bite 2 tygodnie, a gdy się już wyłaniało zza szarych chmur, to zaledwie na kilka godzin. Z powodu braku życiodajnych promieni słonecznych cierpieli mieszkańcy m.in. Białegostoku, Lublina, Olsztyna i Warszawy.

W Suwałkach, które zapisały się jako najbardziej ponure miasto, usłonecznienie wyniosło zaledwie 10 godzin, co stanowiło tylko 35 procent normy miesięcznej. Tak pochmurnego listopada nie było tam aż od 22 lat.

W 2000 roku słońce gościło godzinę krócej. Rekord należy jednak do listopada 1997 roku, kiedy usłonecznienie wyniosło zaledwie 4 godziny. Tegoroczny listopad był więc trzecim najbardziej pochmurnym na tle ostatniego półwiecza.

Najbardziej słonecznie listopad zapisał się na południu kraju, gdzie wiatr halny osuszał i ogrzewał powietrze, rozpędzając chmury. Słońce pojawiało się nawet przez ponad 100 godzin. Zdecydowanie najbardziej słonecznym miastem była Jelenia Góra, gdzie usłonecznienie wyniosło aż 122 godziny i przekroczyło normę aż o połowę.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news