FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Satelita pokazuje Ukrainę pogrążoną w mroku. Ciemniej jest tylko w Korei Północnej. Zobacz porównanie

Po największym ostrzale od początku wojny Ukraina pogrążyła się w całkowitych ciemnościach. Na zdjęciach satelitarnych przypomina czarną plamę na tle całej Europy. Niemal wszyscy mieszkańcy zostali pozbawieni prądu i ogrzewania podczas fali mrozów.

Zdjęcie satelitarne pogrążonej w ciemnościach Ukrainy. Fot. Twitter / @MCIPUkraine.
Zdjęcie satelitarne pogrążonej w ciemnościach Ukrainy. Fot. Twitter / @MCIPUkraine.

Ukraina pogrążyła się w egipskich ciemnościach, śniegu i mrozie. Po ostatnim rosyjskim ostrzale, największym od początku wojny, po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączono wszystkie bloki elektrowni atomowych w całym kraju.

Energia elektryczna przestała płynąć do niemal wszystkich odbiorców. Prąd był tylko tam, gdzie działały generatory. Odzwierciedlenie działań wojennych widoczne było na zdjęciach satelitarnych.

Ukraina stała się ciemną plamą na tle Europy, jednym z najciemniejszych krajów na świecie. Ciemniej jest chyba tylko w Korei Północnej, choć to dużo mniejsze państwo od Ukrainy. Obecnie trwają prace nad przywracaniem energii. W samym tylko Kijowie prąd nadal nie płynie do 60 procent odbiorców.

Tymczasem takie ostrzały i masowe awarie prądu mogą się powtarzać zimą. Z badania Gradus Research wynika, że zaledwie 14 procent Ukraińców jest gotowych zmienić miejsce zamieszkania w przypadku blackoutu, z kolei 65 procent mimo to zamierza pozostać w swoich domach.

Dotychczas masowe blackouty (awarie prądu) były skutkiem klęsk żywiołowych, jak np. tropikalnych huraganów, które potrafiły przerwać dostawy energii dla prawie całych krajów. Tym razem jednak jest to dzieło człowieka, napastniczej wojny.

Całe szczęście pogoda w Ukrainie poprawiła się. Mróz zelżał. W perspektywie następnego tygodnia temperatura będzie się wahać między niewielkim minusem w nocy i równie małym plusem za dnia. Wciąż będzie prószyć śnieg. Większe uderzenie zimy oczekiwane jest za tydzień.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news