FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wielka Brytania ukradła Polsce olbrzymie ilości opadów. To bardzo niepokojące zjawisko

Polska w perspektywie następnych 2 tygodni będzie jednym z najbardziej suchych krajów w Europie. Miejscami nie odnotujemy ani jednego opadu. Za kontynuację suszy odpowiada Wielka Brytania, która kradnie nam hektolitry wody. Dlaczego?

Fot. Wxcharts.
Fot. Wxcharts.

Susza, która panuje w Polsce praktycznie od początku roku, nadal nie ustępuje i nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić. Wystarczy spojrzeć na mapę sum opadów prognozowanych na następne 2 tygodnie, aby stało się jasne, że coś jest nie tak.

W Polsce opadów będzie bardzo mało, miejscami nie spadnie nic. Staniemy się jednym z najbardziej suchych krajów w Europie. Dla porównania olbrzymie ilości deszczu spodziewane są w tym czasie na południu i zachodzie kontynentu.

Sumy opadów będą tam przekraczać 100 mm. Za brak opadów w naszym kraju odpowiada sytuacja baryczna. Od dłuższego czasu nad środkową i wschodnią Europą panowały wyże, które mimo, że w wielu regionach przynosiły pełne zachmurzenie i mgły, to jednak padało tyle, co kot napłakał.

W najbliższej perspektywie sytuacja będzie się powtarzać. Wyż zapewni sporo rozpogodzeń, ale nadal będzie zatrzymywać niosące wilgoć chmury z zachodu. Całe hektolitry bardzo potrzebnej glebie wody zatrzymają układy niżowe krążące nad północnym Atlantykiem.

Będą one zrzucać wilgoć na Wyspy Brytyjskie. Tam padać będzie znacznie więcej i dużo częściej niż zwykle. Spadnie nie tylko deszcz, jaki powinien spaść, ale też ten skradziony nam.

Sumy opadów (w mm) prognozowane do 26 listopada 2022 roku przez model GFS. Fot. Wxcharts.com

Zmianę mógłby przynieść układ niżowy wędrujący przez centralną Europę na wschód. Musiałby jednak ustąpić wyż, który blokuje nie tylko opady, ale też nadejście wichur i znacznie cieplejszych mas powietrza.

Jeśli zima okaże się sucha, a zapasy wody w glebie nie zostaną uzupełnione, to na przyszłoroczną wiosnę możemy mieć jeszcze większe problemy z suszą, zarówno w rolnictwie, jak i z ujęciami wody pitnej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news